2 липня 2021 року набув чинності закон, який зобов’язує нерезидентів, які надають електронні послуги (наприклад, Netflix, Apple TV, YouTube, Apple Music) фізичним особам на території України, з 2022 року сплачувати 20% ПДВ в український бюджет.
Це стосується лише тих компаній, які за результатами 2021 року надали українцям електронних послуг на суму, яка перевищує 1 млн грн. Тому окремі нерезиденти будуть зобов’язані зареєструватися платником ПДВ вже до 31 березня 2022 року.
Це новела для українського податкового регулювання, адже відтепер нерезидентам потрібно буде реєструватися в українських податкових органах, вести електронний кабінет, заповнювати і подавати ПДВ-декларації.
Як це може відбуватися?
14.09.2021 року до Державної регуляторної служби України надійшов проєкт наказу «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання спрощеної податкової звітності з податку на додану вартість».
Проєкт цього наказу був розроблений Міністерством фінансів України для врегулювання порядку подання нерезидентами-постачальниками електронних послуг податкової звітності з ПДВ. Наказ не лише встановлює форму спрощеної податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку до такої декларації (з формами податкової звітності можна ознайомитись тут), а й передбачає певні особливості подання нерезидентами такої звітності.
Зокрема, особа-нерезидент або її представник подаватиме податкову звітність в електронній формі через спеціальне портальне рішення для користувачів-нерезидентів. Таке програмне забезпечення наразі розробляється. Декларація та уточнюючий розрахунок заповнюється українською або англійською мовою. Всі показники в податковій звітності вказуватимуться в іноземній валюті - євро або долар США, залежно від того, яку валюту нерезидент обрав під час реєстрації платником ПДВ.
Нерезидент повинен заповнити і подати ПДВ-декларацію протягом 40 календарних днів, які настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом вважається квартал. Нерезидент має сплатити задекларовану суму ПДВ протягом 30 календарних днів, які настають за останнім днем граничного строку для подання декларації.
Звертаємо увагу, що якщо нерезидент помилково сплатить більше податку, ця сума автоматично зараховується у рахунок сплати зобов’язань з ПДВ наступних звітних періодів та не може бути повернута на рахунок особи-нерезидента.
Пропозиції до проєкта такого акта можна надавати до 10.10.2021 року.
Нагадаємо, що у липні НВ.Бізнес спільно з юридичною фірмою Василь Кісіль і Партнери запустили щотижневий огляд важливих для бізнесу законодавчих ініціатив, на які ще не пізно вплинути.
Про те, яким чином бізнес може долучитися до творення актів законодавства і висловити свою думку стосовно актуальних проєктів регуляторних актів, ми описали у першому випуску нашого щотижневого огляду.
Автори: Остап Семерак, партнер, Тетяна Бережна, радниця
Опубліковано: НВ.Бізнес, 24 вересня 2021 р.