публікації

Навігатор законодавчих змін. Чи справді в Україні незабаром можна буде розплачуватися криптовалютою?

10/09/2021

Остап Семерак

Партнер

Публічна адвокація

8 вересня 2021 року Парламент прийняв Закон України «Про віртуальні активи». Закон ще не підписав президент, а на сайті Верховної Ради опублікована та версія закону, яка може відрізнятися від проголосованої.

Проте у мережі одразу з’явилося багато інформації про те, що скоро в Україні можна буде розплачуватися криптовалютою, а українцям нарешті запропоновано чіткі і зрозумілі правила оподаткування операцій з криптоактивами. Чи дійсно це так і що насправді регулює щойно прийнятий закон про віртуальні активи?

Про що Закон України «Про віртуальні активи»

Закон дає визначення поняттю «віртуальний актив». Це нематеріальне благо, що є об'єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі.

Під час розгляду законопроєкту в Парламенті депутати пропонували прямо передбачити види віртуальних активів, наприклад, криптовалюти, токени, блокчейн-проєкти, блокчейн-технології. Проте в проєкті закону до другого читання терміни «криптоактив» та «криптовалюта» не згадуються.

Чи легалізує закон діяльність української криптоіндустрії?

Фактично закон легалізує обіг віртуальних активів в Україні і встановлює правила гри для регуляторів ринку та постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів.

Наприклад, закон визначає хто і за яких умов може надавати послуги зі:

  • зберігання або адміністрування віртуальних активів
  • обміну віртуальних активів на інші віртуальні активи і валюту
  • переказу віртуальних активів — з одного віртуального гаманця в інший
  • посередництва у сфері віртуальних активів, яке полягає в укладенні договорів в інтересах третіх осіб.

Відтак, криптобіржі та криптообмінники в Україні зможуть діяти в правовому полі (за умови отримання спеціального дозволу), реєструватися в податковій службі, сплачувати податки, залучати інвестиції та захищати свої права в суді.

Закон визначає, яким чином держава буде регулювати обіг віртуальних активів в Україні. Цим буде займатися спеціально створений центральний орган виконавчої влади, Нацбанк, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Коли набере чинності закон про віртуальні активи

Закон набере чинності після того, як до Податкового кодексу іншим окремим законом будуть внесені зміни щодо оподаткування операцій з віртуальними активами.

Відтак, потрібно дочекатися внесення змін до податкового законодавства, щоб закон про віртуальні активи запрацював.

Коли такі зміни будуть внесені - невідомо. Проте на розгляді у Парламенті перебуває Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами, який поки без руху з кінця 2019 року.

Чи регулює закон оподаткування операцій з криптовалютою

Закон про віртуальні активи не регулює оподаткування операцій з криптовалютою. І надалі дохід фізичних осіб від операцій із криптовалютами оподатковується за загальними правилами — за ставкою 18% податку і 1,5% військового збору. Причому оподатковуваним доходом є вся сума коштів, отриманих у результаті продажу криптоактиву, а не позитивна різниця між сумою придбання криптоактиву та сумою його продажу (як в операціях з інвестиційним активом, під визначення якого криптовалюта не підпадає). Оподаткування діяльності гравців ринку криптоіндустрії також залишається відкритим, тому на чіткі і зрозумілі правила оподаткування операцій з криптовалютою поки чекаємо.

Чи уможливлює закон розрахунки криптовалютою, оплату нею товарів та послуг в Україні?

Ні. Закон чітко встановлює, що віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги).

Відтак, купити авто за біткоїни у криптогаманці в Україні поки не є законно, спочатку їх треба поміняти на гривні.

Автори: Остап Семерак, партнер, та Тетяна Бережна, радниця

Опубліковано:  НВ.Бізнес, 10 вересня 2021 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

05/08/2022

Кодекс законів про працю України був затверджений ще у 1971 року та сформувався в умовах радянської економіки. За 50 років кодекс зазнавав змін, проте основні засади, принципи та методи регулювання залишались такими ж.

Остап Семерак, Аліна Ратушна

30/06/2022

Чи має право податкова проводити зараз перевірки бізнесу? До початку 2020 року податкові органи перевіряли бізнес звичним чином: планові перевірки відповідно до заздалегідь опублікованого річного плану, позапланові — несподівано, але якщо є підстави, передбачені податковим законодавством....

Остап Семерак, Аліна Ратушна