публікації

Місія сховати слідство провалена

14/12/2023

Марко Головач

Юрист, адвокат

Кримінальне право,
Прецедентне право ЄCПЛ

Роками в Україні була проблема з доступом до судових рішень в Єдиному державному реєстрі судових рішень у кримінальних провадженнях. Здалося, що цю проблему було вирішено в грудні 2021 року. Тоді Вища рада правосуддя внесла зміни до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень і наказала відкрити всі рішення у Реєстрі, крім тих, до яких доступ обмежений безпосередньо законами та Порядком ведення реєстру.

Підставою для цього стало звернення адвокатської спільноти, яка вказала на безпідставне обмеження загального доступу до судових рішень у Реєстрі на підставі звернень прокурорів. При прийнятті цього рішення ВРП вказала: «Судові рішення мають бути відкриті для вивчення та оскарження. Без дотримання принципу відкритості судових рішень нівелюється можливість вивчення та затвердження судової практики, а також превентивна функція виникнення інших суперечок».

Проте 20 липня 2023 року ВРП за зверненням Національного антикорупційного бюро України змінила свою позицію і внесла зміни до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, якими передбачила можливість відтермінування публікації рішення суду в Реєстрі на підставі мотивованої постанови слідчого або прокурора протягом строку, що не перевищує строк досудового розслідування.

Для кого або для чого це було зроблено, питання залишається відкритим. Проте однозначно можна сказати, що «розвʼязаність рук» слідчих та прокурорів дала б змогу їм «замітати сліди» власних правопорушень, необачностей та інших помилок, які призводять до закриття кримінальних проваджень. Адвокатам було б складніше відслідковувати хід кримінального провадження, допоки їх клієнтів «маринують» у статусі свідка і затягують із врученням повідомлення про підозру, у такий спосіб обмежуючи їхні процесуальні права. А Державне бюро розслідувань і надалі могло б страждати від дезорієнтації щодо власного місцезнаходження, і про це мало хто знав би.

Свідомі особи подали позови до ВРП про визнання протиправними та нечинними зазначених змін. 23 листопада 2023 року Верховний Суд ухвалив рішення у справі № 990/164/23, яким задовольнив позови. Суд зазначив, що підстави для обмеження принципу гласності судового процесу встановлюються законом, а відтак ВРП не мала повноважень приймати такі зміни. Посилання ВРП та НАБУ на норми КПК України суд сприйняв критично та вказав, що відомості досудового розслідування не мають нічого спільного з рішеннями, що містяться в реєстрі. Зважаючи на положення закону, які вказують, що лише суд компетентний обмежувати доступ до судових рішень, наділення ідентичними повноваженнями слідчих та прокурорів не відповідає вимогам закону.

Якщо ВРП переборить здоровий глузд і звернеться з апеляційною скаргою, Велика Палата Верховного Суду поставить остаточну крапку у цьому спорі.

Автор: Марко Головач
Опубліковано: Юридична Газета, 14 грудня 2023 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

09/01/2024

Верховенство права є фундаментальним принципом правової системи, який визначає, що жодна особа, орган чи установа не може бути вищою за саме право. Цей принцип є основою для стабільності та правопорядку в суспільстві, забезпечуючи надійний фундамент для розвитку і реалізації інших правових норм.

Марко Головач

20/07/2022

В останні місяці росія вчинила численні воєнні злочини в Україні. Деякі з них є настільки жахливими, що їх можна кваліфікувати лише як терористичні акти. Серед ЗМІ та представників західного істеблішменту дедалі частіше лунають заклики визнати росію державою-терористом.

Марко Головач