публікації

Як оскаржити висновок ВЛК 

09/03/2023

Інформацію про оскарження висновку ВЛК оновлено 11 липня 2024 р.

Військовослужбовці іноді стикаються з тим, що ВЛК при визначенні їх придатності до військової служби неправомірно ігнорують наявні захворювання, травми та поранення або ж визнають їх такими, що не заважають проходженню військової служби. У разі незгоди висновок ВЛК можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

Підстави для оскарження

Законодавство не встановлює якогось вичерпного переліку підстав для оскарження висновку ВЛК. До найбільш розповсюджених підстав для оскарження можна віднести:

  1. Неврахування існуючого захворювання, травми чи поранення.
  2. Неврахування взаємозв’язку двох або більше захворювань, травм або поранень.
  3. Обрання нижчого ступеню порушення функцій організму внаслідок захворювання, травми або поранення, ніж є насправді.
  4. Порушення процедури проведення медичного огляду (наприклад, встановлення факту відсутності захворювання лікарем неналежної спеціалізації).

Оскарження в адміністративному порядку

Для оскарження висновку ВЛК в адміністративному порядку необхідно звернутися до ВЛК, що знаходиться вище в ієрархії, ніж та ВЛК, яка видала оскаржуваний висновок. Це може бути ВЛК регіону і Центральна ВЛК, яка займає найвищу позицію в цій адміністративній ієрархії.  

Висновки нижчих ВЛК можна оскаржувати у регіональних ВЛК, а висновки регіональних ВЛК – у Центральному ВЛК. Висновки Центральної ВЛК можна оскаржити лише в адміністративному суді.

У скарзі до вищої ВЛК необхідно вказати на незгоду з висновком ВЛК нижчого рівня та на підстави для його оскарження, а також висловити прохання про проведення повторного медичного огляду тією ВЛК, до якої направляється це звернення. До звернення необхідно докласти всі документи від ВЛК, висновок якої оскаржується. Варто також за можливості додати результати попередніх медичних досліджень та інші документи, які підтверджують серйозність захворювання, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).

Скаргу, документи та копію постанови ВЛК можна особисто принести до вищої ВЛК (регіональної ВЛК) або надіслати Укрпоштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК.

Розгляд скарг на висновки ВЛК відбувається відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». При цьому важливо розуміти, що оскарження висновку ВЛК не зупиняє його дію.

Якщо вища ВЛК визнає скаргу обґрунтованою, вона може:

  • переглянути оскаржувану постанову самостійно;
  • направити на контрольне обстеження та медичний огляд в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, де проводився попередній огляд.

Рішення штатної ВЛК є обов'язковим до виконання протягом місяця з дати прийняття.

Оскарження через суд

Звернення до суду є самостійним способом захисту. Це означає, що до суду можна звертатися як напряму без оскарження ВЛК в адміністративному порядку, так і після попереднього проходження процедури адміноскарження.

Для оскарження висновку ВЛК в судовому порядку необхідно звернутися з позовом до адміністративного суду за місцезнаходженням ВЛК або за вашим місцезнаходженням. Одночасно також можна подати заяву про забезпечення позову, у якій просити суд призупинити дію оскаржуваного висновку ВЛК до ухвалення рішення по суті.

Строк для звернення до суду для оскарження висновків ВЛК становить:

  • 6 місяців з дня отримання висновку ВЛК – якщо такий висновок не оскаржувався в адміністративному порядку;
  • 3 місяці з дня отримання висновку вищої ВЛК за результатами розгляду скарги – якщо висновок оскаржувався до вищої ВЛК. 

Слід розуміти, що суд не буде заміняти лікарів ВЛК та підтверджувати/змінювати ваш медичний діагноз. Це не входить до його компетенції. Суд перевірятиме лише законність постанови ВЛК в межах дотримання процедури її прийняття.

Нормативні акти:

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджене наказом Міноборони №402 від 14.08.2008.
Закон України «Про звернення громадян».
Кодекс адміністративного судочинства України.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.