публікації

Все, що варто знати про оподаткування та декларування криптовалюти для фізичних осіб

30/04/2021

Відповіді на найбільш поширені питання платників податків щодо оподаткування й декларування криптовалют.

652 – саме стільки чиновників за підсумками 2020 року задекларувало криптовалюту у своїх антикорупційних деклараціях. 684 – така кількість рішень у реєстрі, у яких українські суди згадують криптовалюту. 

У той же час чинне українське законодавство не дає визначення цьому виду активу, не класифікує, не врегульовує обіг, зберігання, володіння, проведення операцій за допомогою криптоактивів в Україні. Низку законопроектів, які були покликані врегулювати статус криптоактивів в Україні, відкликано. 

  • Закон України «Про віртуальні активи» прийнято в першому читанні, і він досі перебуває на розгляді у парламенті. 
  • Проект закону щодо оподаткування операцій із криптоактивами без руху в Раді ще з кінця 2019 року.
  • Закон про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, дає коротке визначення віртуальних активів, проте не зараховує до них криптовалюту.
  • Винятком у цій правовій невизначеності є Закон України «Про запобігання корупції», який чітко передбачає, що криптовалюта має бути задекларована в антикорупційній декларації. 

Натомість і чинне податкове законодавство не містить жодних спеціальних правил щодо оподаткування та декларування таких видів активів. Тобто дохід фізичних осіб від операцій із криптовалютами оподатковується за загальними правилами. Це також зазначають податкові органи в своїх індивідуальних податкових консультаціях на запити платників податків.

Відповіді на найбільш поширені питання платників податків щодо оподаткування й декларування криптовалют.

Я володію криптовалютою на криптогаманці. Чи повинен я декларувати те, що в мене є криптовалюта, у річній податковій декларації про майновий стан і доходи? 

Ні. Податкове законодавство не зобовʼязує фізичну особу-платника податків декларувати в річній декларації криптовалюту, якою така особа володіє. У розділі декларації, де зазначаються відомості про майно, що перебуває у власності платника податку як на території України, так і за її межами, такі активи не вказуються. 

Я продав криптовалюту й отримав дохід у вигляді коштів, зарахованих на мій банківський рахунок. Чи оподатковується цей дохід і що вважати оподатковуваним доходом? 

Так, дохід, отриманий від продажу криптовалюти, оподатковується за загальними правилами – за ставкою 18% податку і 1,5% військового збору. Причому оподатковуваним доходом є вся сума коштів, отриманих у результаті продажу криптоактиву, а не позитивна різниця між сумою придбання криптоактиву та сумою його продажу (як в операціях з інвестиційним активом, під визначення якого криптовалюта не підпадає). 

Я продав криптовалюту на іноземній криптобіржі і отримав дохід, чи маю я платити податки? 

Так, якщо ви податковий резидент України, тобто фізична особа, яка має місце постійного проживання в Україні або має більш тісні особисті чи економічні звʼязки в Україні. Якщо неможливо визначити місце постійного проживання та наявність тісних звʼязків з Україною, особа вважається податковим резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів протягом звітного року.

Як і коли подавати декларацію?

Задекларувати доходи потрібно до 1 травня 2021 року, а останнім днем сплати податку та військового збору до бюджету є 1 серпня 2021 року. Коли дохід від продажу криптовалюти – іноземний, можна подати заяву до податкового органу про перенесення строку на подачу декларації до 31 грудня 2021 року, що відтермінує строк сплати до 10 січня 2022 року. Заповнити декларацію можна у своєму електронному кабінеті платника податків на спеціальному ресурсі.

Чи може наставати кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків із доходів, отриманих у результаті продажу криптовалюти?

Так, може, якщо від такого ухилення від сплати особою бюджет недоотримав понад 3 405 000 гривень податків і зборів.

А як у інших країнах?

Згідно зі звітом Організації економічного співробітництва й розвитку, багато країн світу розробили чіткі й детальні податкові правила для операцій із криптоактивами як для фізичних осіб, так і для компаній. 

Наприклад, у Фінляндії платник податку має право зменшити свої оподатковувані доходи за рахунок витрат на обладнання та електрику в процесі майнінгу криптовалюти за умов належного документального підтвердження. Причому фіни на законодавчому рівні розмежовують майнинг і форжинг як способи добування криптовалюти і встановлюють для них різні податкові правила.

Відсутність правового регулювання обігу криптоактивів в Україні не створює особливих переваг ні для платників податків, ні для держави. Така правова невизначеність може породити багато зловживань та судових спорів у майбутньому. З одного боку, на думку податкових органів, особа має платити податки з доходів від продажу криптовалюти, з іншого – ця ж особа не певна, що зможе захистити своє право власності на криптоактив у суді. 

Автори: Тетяна Бережна, радниця

Опубліковано: Forbes, 30 квітня 2021 р. 

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

22/05/2020

Стаття доступна англійською мовою

Андрій Стельмащук

02/08/2019

Відносини у сфері ПДВ є полем для зловживання з боку недобросовісних платників податків. Не тільки в Україні, але у інших державах бюджети недоотримують мільярди євро надходжень внаслідок шахрайства з податком на додану вартість...