публікації

Розкриття кінцевих бенефіціарних власників: поспішай повільно!

11/10/2021

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Починаючи з липня 2021 р. не стихає паніка навколо розкриття кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб.

Неспокій пов'язаний з тим, що Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" №361-IX від 06 грудня 2019 р. вимагає подати схематичну структуру власності юридичної особи та підтверджуючі документи, а строк для цього виявився досить стислим – до 10 жовтня 2021 р. включно. Здавалося б, не все так страшно…

Але і не просто.

На шляху до розкриття кінцевих бенефіціарних власників у передбаченому порядку виявилось чимало проблем.

Найпоширенішою з них є та, коли юридична особа належить до групи з розгалуженою і багаторівневою кількістю учасників – іноземних компаній. В такому випадку законодавство вимагає подавати витяги з реєстрів юридичних осіб або схожих щодо всіх прямих і непрямих учасників. Більше того, ці витяги мають бути апостильовані та засвідчені нотаріально в країні реєстрації кожної такої іноземної компанії, перекладені на українську мову з нотаріальним засвідченням підпису перекладача в Україні... А це вимагає чимало часу.

Також, не дивлячись на те, що відомості може подати будь-який представник за довіреністю, лише керівник має особисто засвідчити схематичну структуру власності. Як з'ясувалось, не всі керівники юридичних осіб постійно фізично присутні в Україні.

Зрозуміло, що всі ці проблеми можна вирішити. Проте, згідно з даними Міністра юстиції України Д. Малюськи, розміщеними на його сторінці у Фейсбук, станом на 06 жовтня 2021 р. з понад 1 мільйона юридичних осіб лише 171 333 змогли розкрити своїх кінцевих бенефіціарних власників.

Все б то нічого, якби поряд з цим не лякали штрафи. Так, за неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафів у розмірі від 17 000 до 51 000 гривень.

І тут… В останній робочий день перед закінчення заявленого строку, Верховна Рада голосує, а Президент України відразу ж підписує продовження строку розкриття кінцевих бенефіціарних власників аж на 9 місяців! Новий термін тепер – 11 липня 2022 р.

Тож, з гарними новинами та спокоєм у робочий тиждень!

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/03/2023

Проти білорусі застосовують значно менше санкцій, ніж проти росії, хоча з самого початку повномасштабного вторгнення до України білорусь є пособницею країни-агресора. Відсутність санкцій у багатьох важливих економічних сферах робить білорусь зручним майданчиком для росії, який допомагає обходити західні санкції.

Роман Ємець, Олександр Бородкін

02/11/2022

Як в Україні застосовують різні механізми вилучення російських активів і наскільки вони ефективні?

Роман Ємець, Олександр Бородкін