публікації

Повернення податкових перевірок: до чого готуватися?

29/08/2023

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

1 серпня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Що змінилось? 

Закон розроблявся з метою виконання Україною зобов’язань у рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику, серед яких — відновлення податкових перевірок, скасування ставки єдиного податку 2% та відновлення штрафних санкцій за незастосування платниками податків РРО. Над проєктом Закону працювали більше ніж пів року. Водночас частина з вищезгаданих зобов’язань все ж не знайшла свого відображення в остаточній редакції.

Для тих, хто тримає руку на пульсі та слідкує за всіма оновленнями податкового законодавства, пропонуємо короткий огляд основних змін податкового законодавства, які набули чинності 1 серпня.

Перевіркам бути

Законодавець хоч і не скасував мораторій на перевірки, проте значно розширив перелік тих перевірок, які можуть бути проведені в умовах воєнного стану.

Зокрема, планові документальні перевірки відновлюються для платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні, надання фінансових і платіжних послуг.

Законодавець також дозволив проведення документальних позапланових перевірок у випадку отримання податковими органами податкової інформації про порушення платником податків правил оподаткування:

  • доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України, 
  • нерезидентів, які здійснюють свою діяльність через відокремлені підрозділи (у т. ч. постійні представництва),
  • платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні,
  • платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги.

Скасування податкових канікул та ставки єдиного податку 2%

Нагадаємо, що починаючи з 1 квітня 2022 року платники єдиного податку 1 та 2 груп мали право не сплачувати єдиний податок. Водночас, з 1 серпня 2023 року «єдинники» 1 та 2 груп повинні повернутися до виконання своїх податкових обов’язків.

Окрім цього, законодавець скасував ставку єдиного податку 2%. Відтак, ті платники, які станом на 31 липня 2023 року перебували на сплаті 2%, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували раніше, а новостворені платники податків — платниками єдиного податку третьої групи.

Платники податків в окремих випадках зможуть уникнути сплати штрафних санкцій та пені

Дозволивши проведення окремих податкових перевірок, законодавець все ж врахував ризик надмірного податкового навантаження, і передбачив певні пільги щодо застосування штрафних санкцій. 

Зокрема, 

  1. З 1 серпня 2023 року до закінчення воєнного стану платники податків, яким за результатами перевірки донараховано податкові зобов’язання, звільняються від сплати штрафних санкцій та пені за умови сплати такого податкового зобов’язання протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення. Водночас використання цієї пільги має певні наслідки — втрата права на оскарження суми такого податкового зобов’язання.
  2. З 1 серпня 2023 року до закінчення воєнного стану до платників податків не застосовуватимуться штрафні санкції та пеня у випадку самостійного виправлення помилок податкової звітності, що призвели до заниження податкового зобов’язання.
  3. З 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року суб'єкти господарювання звільняються від відповідальності за незастосування РРО (не стосується суб'єктів господарювання, які порушили порядок здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, у сфері організації та проведення азартних ігор). 

Вищезгадані пільги безперечно зменшать фінансовий тягар платників на фоні відновлення податкових перевірок і збільшення ризику податкових донарахувань за результатами таких перевірок.

Перебіг строків давності

Законодавець врешті відновив перебіг тих строків, які були зупинені ще 17 березня 2020 року у зв’язку з початком карантину. Водночас, це не стосується строків давності проведення документальних планових та позапланових перевірок, які наразі під забороною, а також строків зберігання документів та інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів.

Строки давності щодо цих перевірок будуть поновлені лише після закінчення воєнного стану.

Очевидно, що це не найкращі новини для платників податків. З огляду на те, що перебіг строків давності був зупинений ще в березні 2020 року, з кожним днем період діяльності платника, який може бути перевірений податківцями після припинення воєнного стану, збільшується і не буде становити лише 1095 днів.

Відтак, платникам податків необхідно готуватися до подальших тривалих та об'ємних перевірок з боку податкових органів.

Авторка: Аліна Ратушна
Опубліковано: NV Бізнес, 29 серпня 2023 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

05/04/2023

Стратегія платників податків, яка діяла роками, більше не може використовуватись. Ось чому.

Аліна Ратушна

20/03/2023

Тема податкових накладних буде актуальною протягом багатьох років. Проте наразі, з огляду на можливість проведення податковими органами камеральних перевірок навіть в умовах воєнного стану, набуває все більшого розголосу серед платників податків.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна