публікації

Податкові накладні 2022: є хороші новини

20/01/2023

Єгор Свідло

Старший юрист, адвокат

Національний судовий процес

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

Після поновлення процесу проведення камеральних перевірок в Україні, багато платників податків зіштовхнулися з новою проблемою під кодовою назвою «15 липня».

Ситуація проста: невчасно реєструєш податкові накладні - маєш платити штраф в процентному відношенні від суми ПДВ по такій накладній. Чим більше днів прострочення, тим більший штраф. Такі правила, в силу п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, існували і в довоєнний період і відповідно діють зараз.

Проте, 27 травня 2022 р. законодавець «пішов на зустріч» платникам податків і встановив нові правила щодо реєстрації податкових накладних за лютий-травень 2022 р., а саме, реєстрацію таких накладних необхідно здійснити до 15 липня 2022 р. (пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України). Якщо встигнеш, то звільняєшся від будь-якої відповідальності (штрафу).

Здавалося б все просто — реєструєш всі податкові накладні до 15 липня або відповідно 15 липня (в останній день строку) і спиш спокійно. Але ні! Хотіли як краще, а вийшло … Цієї осені платники податків почали отримувати акти камеральних перевірок, де податківці абсолютно чітко зазначають, що останній день строку «14 липня», плюс штрафи нараховують за кількість днів прострочення, користуючись правилом п. 201.10 ст. 201 ПК України, а не спеціальною нормою пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України про яку йшлося вище. Свою позицію, зокрема, по «14 липня» місцеві податківці обґрунтовують по суті роз’ясненнями свого ж вищестоящого органу — ДПС України, яка зазначає, що відсутність прислівника «включно» не дає права правомірно реєструвати податкові накладні 15 липня.

Ми вважаємо таку позицію податкової необґрунтованою, яка не відповідає нормам законодавства України, і вже на стадії адміністративного оскарження результатів перевірки наводимо свої аргументи:

1. Міністерство фінансів України в роз’ясненнях від 10.06.2022 р. підтвердило, що до 15 липня 2022 р. слід зареєструвати податкові накладні, складені за операціями, що здійсненні протягом лютого-травня 2022 р.;

2. Міністерство юстиції України в листі 26245/14036−33−20/8.1.2 від 15.06.2020 р. зазначило, що вживання прислівника «включно» поряд з останньою датою закінчення будь-якого строку є недоречне. Прийменники «до» і «по» визначають кінцеву календарну дату чинності чи виконання чого-небудь;

3. Верховний Суд протягом останніх років неодноразово висловлював думку, що така прийменникова конструкція в українській мові (дата закінчення строку поєднана з прийменником «до») прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь;

4. Ст. 2 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 р. встановлює, що термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.

Проте, всі знають, що на стадії адміністративного оскарження переконати в чомусь податкову і досягти позитивного результату дуже важко (з об'єктивних причин), тому на допомогу всім нам прийшов сам законодавець.

Так, З січня 2023 р. набули чинності зміни до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, які розставили всі крапки над «і». Відповідно до чинної редакції платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов’язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 р, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 р.

Відповідно законодавець чітко вказав, що:

1. останнім днем реєстрації податкових накладних є саме 15 липня;

2. спеціальній строк стосується усіх податкових накладних виписаних з 1 лютого по 31 травня 2022 р.

Більше того, законодавець визначив, що податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій за нібито порушення строків реєстраціі податкових накладних за лютий-травень 2022 р. вважаються скасованими (відкликаними).

Подивимося як все це буде реалізовано на практиці, але вже можна констатувати — 2023 рік, хоча б в цьому питанні, почався з гарних новин. Але ми всі, звісно, чекаємо на одну і єдину гарну новину в цьому році.

Опубліковано: NV Бізнес, 20 січня 2023 р.

Автори: Єгор Свідло, Аліна Ратушна

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

20/03/2023

Тема податкових накладних буде актуальною протягом багатьох років. Проте наразі, з огляду на можливість проведення податковими органами камеральних перевірок навіть в умовах воєнного стану, набуває все більшого розголосу серед платників податків.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна

21/02/2023

Зменшення штрафів і збільшення строків реєстрації — законодавець спростив життя платникам податків. Всі подробиці.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна