публікації

Податкова амністія в кожен дім. Чи все ще можна набути активи, які будуть амністовані?

13/09/2021

Дмитро Саранчук

Юрист

Державно-приватне партнерство та закупівлі,
Торгівля та комерційна діяльність,
Споживчі товари та роздрібна торгівля,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Так, вам ще дійсно не пізно купити велику квартиру або достойний котедж на ту готівку, що ви тримаєте у сейфі або на рахунку у Сейшелах. І держава дійсно не питатиме вас, чи сплатили ви з неї податки. Щоб в цьому пересвідчитись, можете проскролити до останнього розділу статті, але радимо все ж прочитати її повністю. Нюансів і обмежень досить багато.

Спершу: що сталося? Влітку парламент схвалив податкову амністію – Закон України №1539-IX від 15 липня 2021 р., який вже отримав підпис Президента та запрацює з 01 вересня цього року. Ви можете ознайомитися з загальним оглядом Закону та порядку подання одноразових декларацій, а також з’ясувати коли амністія не лікує

Цікавою особливістю Закону є те, що амністія працює не лише для тих, хто подав декларацію. Так, якщо навіть ви не збираєтеся подавати декларацію, але маєте активи, придбані на кошти, з яких ви не сплатили податки, то щонайменше частина з них може бути амністована. Далі для спрощення ми називатимемо цей процес «автоматичною амністією». 

Яка ставка?

Це один за найприємніших моментів – на активи, що потрапили під автоматичну амністію, збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування не нараховується. А також вважається, що з таких активів повністю сплачені податки і збори.

Тобто, автоматична амністія дійсно є повністю «безкоштовною» з податкової точки зору.

Які активи потрапляють під автоматичну амністію?

  1. житлова нерухомість, розташована на території України – одна або декілька квартир загальною площею не більше 120 м2, один або декілька житлових будинків загальною площею не більше 240 м2, або незвершене будівництво відповідних об’єктів;
  2. нежитлова нерухомість, розташована на території України – один або декілька нежитлових будинків некомерційного призначення не більше 60 м2, або незавершене будівництво відповідного будинку;
  3. земельні ділянки на території України – сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України. 
    Нагадаємо ці розміри: для ведення особистого селянського господарства – 2 гектара; для ведення садівництва – 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – 0,25 гектара, в селищах – 0,15 гектара, в містах – 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – 0,01 гектара. Для фермерських господарств – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. 
  4. транспортні засоби – один транспортний засіб особистого некомерційного використання, за виключенням (1) легкових автомобілів з об’ємом циліндрів двигуна понад 3 000 см3 або середньоринковою вартістю більше 400 000 гривень, (2) мотоцикла з об’ємом циліндрів двигуна понад 800 см3, (3) транспортних засобів, призначених для перевезення від 10 осіб, включаючи водія, (4) літака, гелікоптера, яхти, катера. Звертаємо вашу увагу, що обмеження не торкаються деяких специфічних транспортних засобів некомерційного використання – наприклад, без обмежень по вартості та об’єму циліндрів під амністію потрапляє трицикл чи квадроцикл.
  5. Інші активи сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень.

Будь ласка, зауважте, що відповідні ліміти стосуються не лише ваших активів, що пройшли повз податки, а всього вашого майна, в тому числі і того, з якого ви належним чином сплатили податки, що потрапляє під визначення вище. Інакше кажучи, цим законом держава сказала платнику податків: незалежно від того, сплатили ви податки чи ні, доки ваші активи знаходяться в зазначених вище межах, питати вас про це податкова не зможе.

Чи можна задекларувати частину майна і залишити решту на автоматичну амністію?

Ні, подібна хитрість виключена формулюваннями Закону. Право на автоматичну амністію активів отримують лише ті фізичні особи, що не скористалися правом подати декларацію.

Тож, українцям, що мають незадекларовані статки значно вищі за дозволені в рамках автоматичної амністії, доведеться обирати – декларувати все, але за зниженою ставкою податку, чи амністувати лише частину, але без декларації і безкоштовно.

Обмеження і ліміти за видами активів: питань багато, ризиків теж

Як бачимо, у випадку з автоматичною амністією, на відміну від амністії за декларацією, для різних класів активів встановлені різні порогові значення: обмеження по квадратних метрах для нерухомості, по гектарах – для землі, по вартості – для інших активів, по об’єму циліндрів двигуна та по середньоринковій вартості – для транспортних засобів. У цьому розділі розглянемо логіку роботи кожного з обмежень, а також можливі проблеми, які виникатимуть із деякими з них.

Граничні значення для нерухомості встановлені у 120 м2 для квартири або квартир, 240 м2 – для будинку або будинків, 60 м2 – для нежитлового приміщення або приміщень. Підкреслюємо, що у ці ліміти застосовуються до загальної площі вашої нерухомості, яка не повинна їх перевищувати. Тобто, якщо ваша квартира, наприклад, має площу 125 м2, то ви не отримаєте амністію на 120 м2, залишивши 5 м2 у «сірій зоні». Натомість квартира вся цілком не буде амністована. 

Закон прямо не визначає податкові наслідки в ситуації, коли сукупна площа кількох ваших квартир перевищує цю межу. Однак, слід звернути увагу, що пунктом 10 розділу 9-4 Перехідних положень визначається саме «Склад та обсяг активів, джерела одержання (набуття) яких у разі невикористання фізичною особою права на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації вважаються такими, з яких повністю сплачено податки і збори». Тобто, якщо якийсь окремий актив – а у випадку з нерухомістю таким активом є саме квартира, будинок, приміщення, а не квадратні метри – «не вміщується» до названих лімітів, то та квартира, за рахунок додавання площі якої відбулося перевищення, не буде амністований цілком.

Для транспортних засобів обмеження працює аналогічним чином: якщо ваша автівка має об’єм циліндрів більший за 3000 см3, або за середньоринковою вартістю є дорожчою за 400 000 грн. – ви не отримаєте амністію на частину вартості автомобіля і не зможете амністувати частину кубатури. Вся ваша автівка цілком не потрапить під автоматичну амністію.

У випадку з земельними ділянками розуміння того, що саме мав на увазі законодавець, значно ускладнюється формулюванням. Згідно з пп. а) п. 2) ч. 10 підрозділу 9-4 Перехідних положень Податкового кодексу України, автоматичній амністії підлягають земельні ділянки, «сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України». 

Відверто кажучи, важко зрозуміти, як рахувати «сукупний розмір ділянок по кожній окремій ділянці». З логіки закону ми розуміємо, що парламент скоріше за все мав на увазі, що сукупний розмір належних вам земельних ділянок кожного цільового призначення не має перевищувати розмір норм безоплатної передачі. Щонайменше, так має сенс читати цю норму до появи уточнюючих роз’яснень від податкової або до внесення уточнюючих змін до самого Закону. Тобто, якщо ви, наприклад, маєте декілька земельних ділянок, призначених для ведення індивідуального дачного будівництва, то їх сукупний розмір має бути не більше ніж 0,10 гектара. Якщо ж ваша ділянка такого цільового призначення перевищує ці розміри – вона не буде амністована цілком. Щодо випадку з кількома земельними ділянками одного цільового призначення, сукупний розмір яких перевищує відповідну межу, принцип дії обмеження має працювати так само, як у випадку з квартирою.

Найбільш складна ж ситуація з «іншими» активами. Наприклад, якщо ви маєте різні активи більше ніж на 400 000 гривень – всі ваші активи будуть не амністовані, чи лише ті, які «не помістилися» в ліміт? А якщо все ж амністують частину – як визначити, які з них потрапили під амністію, а які залишилися не амністованими? Тим більше це важливо, що різні активи, які формально потрапляють під амністію, або ж кошти на них, ви могли отримати з різних джерел і мали б оподаткувати відповідні надходження за різними ставками.

Інше питання, якщо вашими активами є речі, визначені родовими ознаками – наприклад, банківські метали – або якщо активом є цінні папери чи корпоративні права. Закон не визначає, чи можете ви амністувати лише частину свого пакету акцій, тим більше, якщо вартість одного-єдиного цінного паперу складає тисячі доларів і 400 000 не ділиться на його вартість без залишку. 

Наразі найбільш логічним рішенням було б виходити з того, що за аналогією з квартирами частину, яка потрапляє під ліміт, все ж амністують, а вся сума перевищення – лишиться не амністованою. Тобто щодо суми перевищення держава за замовченням не буде вважати, що з джерел доходу, на які ви придбали ці активи, були сплачені всі податки та збори – недоплата може бути виявлена під час податкової перевірки. Також розумно очікувати, що податкова навряд чи матиме клопіт з тим, щоб розібратися, які ж саме найменування з ваших активів «в ліміті», а які – ні. Скоріше при податковій перевірці податківці просто підрахують сукупну вартість і шукатимуть несплату податків з суми перевищення. 

Якщо все так просто, чому ж тоді вони до цього часу не донарахували податки? Справді, ніщо у новому законі не говорить про те, що перевіряти чи рахувати податки стане легше. Ми не закликаємо не подавати декларацію, однак з точки зору здорового глузду у випадку автоматичної амністії, на відміну від декларування, ускладнюється робота саме для податкових органів, а не пересічних платників. Адже їм потрібно буде довести не лише перевищення лімітів, а й придбання активів за рахунок доходів, з яких раніше не сплачені податки.

Як бачимо, кількість питань і сумнівів у тому, як саме мають працювати ліміти – велика. Оскільки автоматична амністія за своєю природою покликана спрацювати лише один раз, тобто 01 вересня 2022 р., і одночасно для всіх – будь-яка правозастосовна практика щодо окремих її положень може виникнути лише після того, як всі необхідні рішення вами будуть вже прийняті і змінити їх, зорієнтувавшись по такій практиці, буде не можна. Одним зі способів дещо зменшити невизначеність може бути отримання індивідуальної податкової консультації щодо вашої особистої ситуації.

Як рахувати вартість активів?

Проста відповідь – станом на дату закінчення періоду одноразового (спеціального) декларування, тобто станом на 01 вересня 2022 р. І ви вже, мабуть, зрозуміли певну комічність ситуації. Ціна ваших активів, на підставі якої ви прийматимете рішення їх декларувати або залишати на автоматичну амністію буде визначена у той самий день, коли в вас буде остання можливість подати спеціальну декларацію.

Всі ми розуміємо як коливається курс гривні у другій половині року, віддаємо собі звіт в тому, що ринкова вартість наших активів далеко не завжди залежить від наших власних дій. Тож, оцінити заздалегідь, скільки вартуватиме ваша іноземна інвестиція або валютні накопичення навряд чи буде можливо. 

З цього можна зробити два проміжні висновки:

  1. якщо ви вагаєтеся між декларуванням і використанням автоматичної амністії – краще приймати це рішення якнайближче до 01 вересня 2022 р.;
  2. в будь-якому разі, варто заздалегідь розраховувати, що під амністію потраплять ваші активи з певним «запасом» – вартістю дещо меншою за 400 000 гривень. 

Ребус із валютним курсом

Не обійшлося цього разу і без цікавих загадок від парламентарів. Так щодо автоматичної амністії законодавець сказав: вона доступна особі у разі невикористання нею права на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації (п. 10 підрозділу 9-4 Перехідних положень Податкового кодексу України). І в наступному ж абзаці уточнив – якщо під автоматичну амністію потрапляють ваші активи, грошова вартість яких визначена в іноземній валюті або банківських металах, то перераховувати їх вартість у гривню слід по курсу (для банківських металів – за обліковою ціною) Національного банку України на дату подання декларації.

Ми сподіваємося, що це лише помилка, яку парламент виправить найближчим часом, або що хоча б ДФС роз’яснить, як слід інтерпретувати цю норму. У зворотному випадку, маємо чекати на роз’яснення від податкової, адже визначити дату подання вами декларації, якщо ви її не подавали, дещо проблематично.

Водночас, якщо цього не станеться, фактично вийде так, що перерахувати вартість ваших валютних активів у гривню буде неможливо. Чи значитиме це, що з точки зору податківців вони коштуватимуть нуль гривень і ви не можете ніяким чином перевищити ліміт за допомогою таких активів? З одного боку, це цілком відповідало б духу презумпції правомірності рішень платника податків. З іншого, покладатися на таку імовірність не варто, адже, нагадуємо, належної правозастосовної практики не з’явиться аж до того моменту, поки не стане пізно приймати рішення. 

Тож, яке рішення може прийняти податківець? Теоретично, він може спробувати застосувати положення пункту 164.4 ПКУ, який вказує на те, що валютні доходи перераховуються у гривню за курсом НБУ на момент отримання. Інший можливий розвиток подій – спробувати порахувати за курсом на дату завершення періоду одноразового декларування, як на останню дату, коли ви могли подати декларацію. Другий підхід, без сумніву, значно більш відповідав би логіці закону. Третій варіант – не вважати ваші валютні активи амністованими взагалі, адже раз амністії підлягають лише активи певної сукупної вартості, а сукупної вартості саме в цих активів для цілей цієї статті немає, то й амністувати їх неможливо також. 

Законність будь-якого з цих підходів викликає зрозумілі сумніви, а отже відповідь на ці питання дасть судова практика. Найкращим же рішенням для вас буде заздалегідь отримати індивідуальну податкову консультацію з приводу амністії саме ваших валютних активів.

Чи застосовуються до активів при автоматичній амністії такі ж обмеження, які застосовуються при одноразовому декларуванні?

Коротка відповідь – ні.

Всі обмеження щодо специфічних видів активів – житлової і нежитлової нерухомості, транспорту, та інших активів ви можете побачити вище.

Справа в тому, що посилаючись на ваше майно, яке не належить до нерухомості, землі або транспорту, Закон вказує саме на ваші інші «активи», а не на «об’єкти декларування». «Активи» ж у самому Законі визначені як «грошові активи фізичної особи, майно, майнові права», тобто ширше ніж «об’єкти декларування».

Тобто, якщо для цілей саме декларування деякі активи виключені з переліку тих, для яких можна отримати амністію, наприклад, об’єктами декларування не можуть бути активи набуті внаслідок вчинення кримінального правопорушення, то для цілей автоматичної амністії таких обмежень немає, такі активи можуть бути амністовані. 

Підкреслимо: це означає тільки те, що ви можете отримати саме податкову амністію на таке майно, тобто те, що держава виходитиме з презумпції, що ви правильно і цілком сплатили податки і збори з доходів, на які ви придбали активи. Автоматична податкова амністія, не звільняє від відповідальності за можливі злочини або адміністративні правопорушення, внаслідок вчинення яких особа могла отримати певні доходи. Таким чином держава прагне пробачити вам тільки податки і збори.

Варто окремо сказати, що саме підпадає під визначення «грошові активи фізичної особи» – за Законом це «кошти в національній та іноземній валютах, розміщені на рахунках в українських та іноземних банках, грошові внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, права грошової вимоги (у тому числі кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до фізичної особи, а також активи у банківських металах, пам’ятні банкноти та монети, електронні гроші» – тобто, за великим рахунком, будь-які гроші та права грошової вимоги за письмовими договорами, крім готівки. 

Також зверніть увагу, що питання про те, чи потрапляють під амністію активи у вигляді криптовалют, токенів та інших цифрових активів, статус яких в Україні наразі законодавчо не визначений, прямо залежить від тлумачення судами їх правової природи. Ми розуміємо, що під наведене вище визначення «грошового активу» криптовалюта не потрапляє, однак вона може бути визнана «майном», яке також належить до переліку «активів» і визначається за правилами, встановленими Главою 13 Цивільного кодексу України. Наразі в Україні немає однозначно сформованої судової практики щодо визначення правової природи криптовалютних та інших цифрових активів, крім тих, які однозначно потрапляють під визначення «електронних грошей».

І наостанок – те, заради чого ви відкрили цю статтю

У попередній статті ми поставили питання: «чи можна амністувати майно, придбане після 31 грудня 2020 р.?» Відповідь – можна, зокрема шляхом автоматичної амністії. На відміну від подання добровільної декларації, у якій можна вказати лише активи, що були у вашій власності до настання 01 січні 2021 р., у випадку автоматичної амністії, щодо всіх визначених вище видів нерухомого майна Закон визначає, що воно потрапляє під амністію, якщо воно «станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування належало фізичній особі на праві власності (у тому числі спільної сумісної або спільної часткової власності), що підтверджується даними відповідних державних реєстрів».

Аналогічні вимоги застосовуються до транспортних засобів та інших активів. За умови, що вони відповідатимуть визначеним вище критеріям і будуть знаходитися у вашій власності на 01 вересня 2022 р., вони потраплять під автоматичну амністію. Транспорт для цього також має бути належним чином зареєстрований.

Тобто, автоматична амністія застосовується до майна, незалежно від того, придбане воно до чи після 31 грудня 2020 р. Інший цікавий висновок тут – таке майно може бути придбане навіть з доходів 2021 року, які з якихось причин не відображені в звичайній річній податковій декларації.

Висновки

Отже, є кілька хороших новин. При правильному економічному підрахунку та юридичному оформленні, ваш капітал, який може отримати податкову амністію навіть без декларації, складає мільйони, а то й десятки мільйонів гривень. Податки, які ви заплатите з такого капіталу, знову ж таки, за умови належного планування та правильного оформлення, дорівнюють нулю. До 01 вересня 2022 р. ви все ще можете придбавати таке майно, або «перекладати» вартість між різними класами активів – пам’ятаємо про обмеження. Нерухомість підлягає амністії незалежно від вартості – двокімнатний дім під Броварами та непоганий котедж неподалік від Кончі Заспи однаково потрапляють під амністію, якщо не перевищують обмеження по квадратних метрах. Для цілей автоматичної амністії перелік придатних активів відчутно ширший, ніж для цілей декларування – до них не застосовуються виключення, спеціально виписані у випадку з декларацією.

До відносно поганих новин можна віднести порівняно низькі ліміти: якщо ви гордий власник Ленд Ровера, придбаного на кошти, зароблені в обхід податків – з високою імовірністю вам його не амністують, адже він суттєво дорожчий за 400 000 гривень. Поганою новиною є й те, що сумістити режими одноразового декларування і автоматичної амністії скоріше за все не можна – остання доступна лише особам, що не скористалися декларуванням. Проблемою поки що є перерахунок вартості активів, виражених в іноземній валюті або банківських металах, оскільки у поточній версії Закону неможливо визначити дату, за курсом на яку слід перераховувати вартість активів в гривню – сподіваємося, парламент виправить це вчасно. Амністувати готівкові накопичення можна тільки якщо вчасно «перекласти» готівку у інший клас активів – нерухомість, транспорт, інше майно, або покласти на банківський рахунок.

Відтак питання подавати чи не подавати декларацію на добровільну амністію – це не лише питання наявності чи відсутності доходів і майна, з яких не були сплачені податки. Це іще й досить цікаве завдання для вашого радника з податкового планування, поки ще є час до 01 вересня 2022 р. Особливо враховуючи, що шляхом такого планування, в тому числі шляхом зміни складу майна, його розподілу між членами сім'ї тощо, інколи можна отримати менше податкове навантаження, ніж шляхом звичайного декларування.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

18/10/2021

Ви є інвестором у нерухомість чи посередником при її продажу забудовником? Просто володієте кількома квартирами, які можете колись продати? Влаштовуйтесь, заварюйте чай: по ваші гроші скоро прийдуть податківці, але якщо діяти правильно — можна навіть зекономити...

Дмитро Саранчук, Олександр Бородкін

08/10/2021

Якщо ви знайшли цю статтю в Гуглі – швидше за все, ви або працюєте з податками, або плануєте купувати чи продавати нерухомість і вас закономірно турбують нові правила оподаткування, що запропоновані у проєкті Закону №5600 і можуть почати діяти вже з січня 2022 року...

Дмитро Саранчук, Олександр Бородкін