публікації

Отримуєте доходи з-за кордону – подайте податкову декларацію про майновий стан і доходи

26/04/2021

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

1 травня 2021 року закінчується строк подачі декларацій про майновий стан і доходи за 2020 рік. 

У багатьох випадках обов'язок сплати податків лежить на податковому агенті платника податків, наприклад, роботодавець як податковий агент утримує податки з зарплати, банк – під час нарахування доходів у вигляді процентів. Проте якщо протягом звітного року особа отримувала доходи, утримання податків з яких не є функцією податкового агента, обов'язок подання податкової декларації та сплати податків з таких доходів переходить до фізичної особи.  

До таких доходів, зокрема, належать іноземні доходи. Податок з іноземних доходів повинен сплачувати податковий резидент України – тобто фізична особа, яка має місце постійного проживання в України або має більш тісні особисті чи економічні зв'язки в Україні. Якщо неможливо визначити місце постійного проживання особи та наявність у неї тісних зв'язків з Україною, така особа вважається податковим резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів протягом звітного року. 

Тож пропонуємо розглянути особливості декларування та сплати податків з іноземних доходів, отриманих фізичною особою-платником податку на доходи фізичних осіб.

На що звернути увагу при декларуванні іноземних доходів?

Дохід, отриманий з джерел за межами України – це будь-який дохід, отриманий резидентом від будь-яких видів діяльності за межами митної території України, в тому числі:   

  • дохід від виконання робіт за цивільно-правовими та трудовими договорами  
  • пасивні доходи   
  • спадщина   
  • дохід від продажу або надання в оренду майна, розташованого за межами України  
  • виграші  
  • подарунки  
  • дохід від відчуження інвестиційних активів та цінних паперів тощо. 

Платник податків зобов’язаний зазначити іноземні доходи в рядку 10.7 декларації, вказавши не лише їх розмір та суму податку, а й:   

  • країну, яка є джерелом доходів, та  
  • валюту, у якій такі доходи нараховані.   

У податковій декларації суми доходів зазначаються виключно у гривні. Таким чином, доходи, отримані в іноземній валюті, підлягають перерахуванню у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.

За загальним правилом іноземні доходи оподатковуються за ставкою 18 %. Натомість, дохід у формі дивідендів, нарахованих резиденту нерезидентами, підлягає оподаткуванню за ставкою 9 %.

Окрім цього, під час декларування та оподаткування доходу у формі інвестиційного прибутку або прибутку контрольованих іноземних компаній варто враховувати особливості, визначені пунктом 170.2 та пунктом 170.13 Податкового кодексу відповідно (останній набере чинності лише з 1 січня 2022 року).

Будьте готові до того, що контролюючий орган після аналізу податкової декларації, у якій задекларовані іноземні доходи, може направити Вам запит на отримання інформації та документів, які підтверджують факт отримання цих доходів, а також право на застосування ставки, меншої за 18%. 

Проте такий запит потрібно ретельно проаналізувати, адже платник податків має право не надавати інформацію, якщо запит був складений з порушенням вимог податкового законодавства. 

Як зазначалося, задекларувати доходи потрібно до 1 травня 2021 року, а останнім днем сплати податку та військового збору до бюджету є 1 серпня 2021 року.  

Найпростіший спосіб подати декларацію - заповнити її у своєму електронному кабінеті платника податків на ресурсі https://cabinet.tax.gov.ua/ 

Щодо уникнення подвійного оподаткування іноземних доходів.  

Україна уклала 76 угод про уникнення подвійного оподаткування. Відповідно до цих угод платник податків має право зменшити суму податкового зобов’язання в Україні на суму податків, сплачених за кордоном. Проте це правило поширюється лише на податки, визначені в угодах, – тож військовий збір з іноземних доходів потрібно буде сплачувати в повному обсязі. 

Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, особа повинна одержати від податкового органу країни, з якої отримано дохід, довідку про суму податку, сплаченого у цій країні. Таку довідку потрібно легалізувати, перекласти на українську мову, нотаріально завірити переклад і лише потім надати контролюючим органам в Україні. Це справа непроста, проте варто нею зайнятися, попросивши у податкових органів додатковий час на подачу декларації.

Щодо перенесення строків подання декларації та сплати податків.  

Якщо платник податків до 1 травня не встиг отримати документи, які підтверджують суми отриманих ним іноземних доходів або факт сплати декларантом податку з таких доходів в іншій державі, така особа має право подати до контролюючого органу заяву про перенесення строку подання податкової декларації. За результатами розгляду такої заяви контролюючий орган приймає рішення про перенесення кінцевої дати для подання декларації про майновий стан і доходи на 31 грудня року, наступного за звітним. 

З нашого досвіду податковий орган у більшості випадків задовольняє такі заяви і дає особам, які отримали іноземні доходи, додатковий час на подачу декларації.

У цьому випадку строки сплати податків теж відтерміновуються, а саме - платник зобов’язаний сплатити податок та військовий збір протягом 10 календарних днів, які настають за останнім днем строку для подання декларації, тобто до 10 січня 2022 року. 

Хочемо попередити вас про те, що податковий орган може не зафіксувати у своїй системі факт подачі платником податку заяви про перенесення строків подачі декларації. Відповідно, коли ви, маючи на те законне право, подасте декларацію після 1 травня, у вашому електронному кабінеті з'явиться податковий борг. Не варто переживати, адже це просто недосконалості роботи програмного забезпечення податківців, і спокійно сплачувати задекларовані податкові зобов'язання за реквізитами, які є в електронному кабінеті платника. Якщо податківці будуть телефонувати і просити вас сплатити зобов'язання з призначенням платежу “податковий борг”, не варто піддаватися на такі провокації, якщо ви подали декларацію вчасно – до 31 грудня, скориставшись своїм правом на подовження строку.

Сплачувати податки вчасно і у повному обсязі – лайфхак для тих, хто у майбутньому не планує витрачати свій час на вивчення законів про податкову амністію.

Автори: Тетяна Бережна, радниця, Аліна Ратушна, молодша юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

29/08/2023

1 серпня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Що змінилось?

Аліна Ратушна

05/04/2023

Стратегія платників податків, яка діяла роками, більше не може використовуватись. Ось чому.

Аліна Ратушна