публікації

Нотаріальні послуги під час війни

25/03/2022

Попри війну нотаріуси продовжують надавати нотаріальні послуги. Але є ряд обмежень. Особливості вчинення нотаріальних дій в період воєнного стану визначені постановами КМУ №164 від 28.02.2022 року та №209 від 06.03.2022 року.

І. Довіреності, заповіти, заяви

Довіреність    +   
Заповіт +
Заява на виїзд дитини за кордон +
Інші заяви +

Наразі нотаріуси вправі посвідчувати довіреності і заповіти. Єдиний реєстр довіреностей та Спадковий реєстр працюють.

Також нотаріуси засвідчують справжність підпису на будь-яких заявах, у тому числі на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон.

Документи оформлюються без нотаріальних бланків, на білому аркуші паперу з реквізитами нотаріуса. Щоб документ був дійсним, він має містити:

  • зображення Державного Герба України;
  • ПІБ нотаріуса, назву нотаріального округу;
  • найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса);
  • номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;
  • адресу робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти нотаріуса.

ІІ. Договори

Будь-який договір щодо відчуження, застави нерухомого майна

       -         

Договір щодо застави рухомого майна

-

Інші договори щодо рухомого майна +
Шлюбний договір +
Аліментний договір +
Немайновий договір +

Зараз нотаріуси не можуть посвідчити жодні договори стосовно відчуження і застави нерухомого майна. Зокрема, це стосується договорів купівлі-продажу, міни, дарування, застави, договорів поділу майна подружжя, довічного утримання, де предметом є нерухомість (житлові, нежитлові приміщення, гаражні бокси, паркомісця, земельні ділянки).

Крім того, нотаріуси не можуть посвідчити договори про заставу рухомого майна, наприклад, автомобіля, частки в статутному капіталі компанії.

Це тому, що наразі не функціонують Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Єдиний реєстр обтяжень рухомого майна. Як повідомило Міністерство юстиції України, поки відновлення роботи цих реєстрів не планується.

Однак, ці обмеження не стосуються інших договорів щодо нерухомого майна, які не призводять до його відчуження. Наприклад, укласти договір оренди житла чи земельної ділянки можна. Для цього нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Також особи не обмежені в праві укладати різні договори, які стосуються рухомого майна (крім договору застави). Наприклад можна підписати договір купівлі-продажу транспортного засобу, договір дарування грошових коштів, договір про поділ рухомого майна подружжя тощо. Крім того, можна укладати шлюбний договір, договір про сплату аліментів, договір про визначення місця проживання дитини і участь іншого з батьків у вихованні та спілкуванні з дитиною.

ІІІ. Свідоцтва про право власності

Свідоцтво про набуття права власності на нерухоме/рухоме майно       -       
Свідоцтво про право на спадщину -
Свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя -
Свідоцтво про придбання майна з аукціонів (прилюдних торгів) -

Нотаріуси не видають такі та інші свідоцтва про набуття права власності на нерухоме/рухоме майно. Немає доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, і тому нотаріуси не можуть зареєструвати перехід права власності.

ІV. Спадкові справи

Спадковий реєстр функціонує (за винятком тих регіонів, де ведуться активні бойові дії).

Нотаріуси реєструють заяви про прийняття спадщини та заводять спадкові справи.

При цьому спадкоємець може звернутися до будь-якого нотаріуса, незалежно від останнього місця проживання спадкодавця / місцезнаходження його майна.

Також на час дії воєнного стану зупиняється перебіг 6-місячного строку для прийняття спадщини. Це значить, що спадкоємці не обмежені піврічним строком з дати смерті спадкодавця, аби звернутися до нотаріуса ти прийняти спадщину.

При цьому, Державний реєстр актів цивільного стану працює. Тому спадкоємець має можливість отримати свідоцтво про смерть спадкодавця.

V. Реєстраційні дії для компаній, ФОП, організацій

Наразі держава працює над тим, щоб чатково відновити доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських організацій. Але такий доступ і право вчиняти реєстраційні дії буде мати обмежене коло осіб. Перелік уповноважених має затвердити й опублікувати Міністерство юстиції.

При цьому Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під час війни буде працювати перш за все для проведення невідкладних і важливих реєстрацій. Такими Міністерство юстиції України вважає:

  • створення благодійних організацій, громадських об’єднань та внесення змін до відомостей про них;
  • зміну керівника компанії у зв’язку з його смертю,
  • зміну місцезнаходження компаній, органів державної влади та місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств та організацій, банків;
  • зміну КВЕД для ФОП;
  • припинення підприємницької діяльності для ФОП.

VI. Інші нотаріальні дії

Нотаріуси продовжують вчиняти інші нотаріальні дії. Зокрема, вони можуть зробити нотаріальну копію документа, засвідчити переклад документа, а також займаються проставленням апостилю на документах щодо актів цивільного стану, нотаріальних документах, судових рішеннях тощо.

VIІ. «Ні» для агресора

Нотаріуси відмовляють у вчиненні нотаріальних дій / зупиняють незавершені нотаріальні дії, якщо звертається:

  • громадянин російської федерації;
  • російська компанія;
  • українська компанія, де кінцевим бенефіціарним власником або акціонером з часткою в статутному капіталі 10% і більше, є громадянин російської федерації, або російська юридична особа.

Отже, попри воєнний стан нотаріуси виконують свої функції. Багато нотаріальних послуг є доступними, як-то посвідчення довіреності, заповіту, засвідчення справжності підпису на заяві, укладення певних договорів, відкриття спадкової справи, завірення перекладу, проставлення апостилю. Але поки недоступні угоди щодо відчуження нерухомості, застави рухомого і нерухомого майна. Реєстраційні дії для юридичних осіб та ФОП є обмеженими.

Для зручності створено реєстр нотаріусів з різних регіонів України, які продовжують працювати. Цей реєстр – за посиланням.

Авторка: Дарина Лисик, юристка ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

05/06/2021

Цікаві новини законодавства і судові рішення, що стосуються сім'ї: шлюб, розлучення, батьківські права, спадок та багато іншого

Оксана Войнаровська

30/06/2020