публікації

No compliance no party: які переваги бізнесу приносить ефективний комплаєнс

14/05/2021

Колеги з Європейської Бізнес Асоціації у своїй публікації пояснили, які переваги для бізнесу приносить ефективна комплаєнс-функція і підтримка комплаєнс-культури.

Якщо таке пояснення важливості комплаєнсу є аргументацією з точки зору методу позитивного підкріплення (positive reinforcement), то ми спробуємо пояснити його ще й через метод позитивного покарання (positive punishment).

Оскільки ми практикуємо у сфері білокомірцевої кримінальної юстиції, пропонуємо поглянути на тему комплаєнсу з точки зору негативних наслідків, які може зустріти бізнес, якщо вважатиме, що комплаєнс – це якийсь вид астрології.

Окрім очевидних ризиків заволодіння майном компанії чи кримінальної відповідальності працівників, у разі відсутності реальної та ефективної комплаєнс-функції, на бізнес можуть чекати і менш очевидні, а від того більш небезпечні наслідки.

Компанія на лаві підсудних

В Україні існує процедура притягнення до кримінальної відповідальності юридичних осіб.

Суд може зобов’язати компанію відшкодувати завдану шкоду та розмір неправомірної вигоди, яку вона отримала або могла отримати, а також застосувати до компанії штраф або навіть ліквідувати її, а на додаток до цього ще і конфіскувати усе майно.

Підставою для такої «кримінальної відповідальності» компанії є притягнення до відповідальності її працівників у випадках:

  1. вчинення від імені та в інтересах компанії легалізації майна, корупційних та деяких інших злочинів, які створюють умови для отримання компанією неправомірної вигоди, або ухилення від передбаченої законом відповідальності;
  2. вчинення від імені компанії злочинів, пов’язаних із тероризмом та його фінансуванням;
  3. незабезпечення уповноваженою особою компанії боротьби з корупцією, що призвело до вчинення легалізації майна та корупційних злочинів.

По-перше, відсутня або неефективна комплаєнс-функція може стати однією з прямих підстав для кримінальної відповідальності компанії.

А по-друге, чи не єдиною пом’якшуючою обставиною суд вважатиме вжиті компанією заходи для запобігання злочину. Тому навіть якщо належний комплаєнс з якихось причин не зможе врятувати бізнес від таких неприємностей, він зможе суттєво вплинути на призначене покарання.

Хоча ця правова процедура не нова, органи правопорядку досі лише приглядаються до нього. Але як говорить старий і несмішний міліцейський жарт, це скоріше їхнє упущення, ніж заслуга бізнесу. А тому широке застосування цього механізму – це лише справа часу.

«Специфічна» конфіскація

Спеціальна конфіскація – це вилучення за рішенням суду у власність держави майна, яке було одержане внаслідок вчинення злочину, використовувалося для його фінансування, було предметом або засобом вчинення злочину.

Конфіскувати таке майно можна не лише у засудженого, а й в інших осіб, зокрема компаній, але лише за умови, якщо докази підтверджують, що таке майно вони набули від підозрюваного/обвинуваченого і знали або повинні були знати, що воно відповідає переліченим ознакам.

Через своєрідну практику застосування цього механізму, започатковану ще за генпрокурора Луценка, дізнатися про таку конфіскацію бізнес ризикує уже post factum.

Трапляється, що всупереч цілому списку процесуальних норм суди застосовують спеціальну конфіскацію до майна компаній на підставі угод про визнання винуватості між прокурором і підозрюваним – сторонньою для компанії людиною.

Суд навіть не повідомляє компанію про засідання, в якому без дослідження будь-яких доказів вирішує конфіскувати її майно, і про такий вирок вона може дізнатись уже на етапі його виконання.

Звісно, жодні комплаєнс-процедури не вбережуть бізнес від прямого порушення закону прокурорами чи суддями, але належна перевірка контрагентів та історії активів перед їхнім придбанням і своєчасний моніторинг правових процедур, пов’язаних із уже набутими активами, можуть суттєво знизити ризики зустрічі з такими прокурорами і суддями.

Фактор БЕБУ

Нещодавно в Україні створили спеціальний орган для протидії посяганням на функціонування економіки – Бюро економічної безпеки України.

Бюро матиме безпосередній доступ до державних реєстрів і баз даних та зможе без рішення суду отримувати інформацію від банків та депозитарних установ.

Спеціально для БЕБУ скоро у Кримінальному кодексі може з’явитися новий злочин «шахрайство з податком на додану вартість», відповідальність за який наставатиме одразу після подання заяви про відповідне відшкодування, якщо у представників держави виникнуть сумніви у її достовірності.

Настільки широкі повноваження БЕБУ щодо доступу до інформації разом із потенційним концентруванням у руках цього органу фактично всіх економічних розслідувань лише підкреслюють, наскільки важлива для бізнесу відповідність усіх бізнес-процесів вимогам законів.

Call to action

Ефективний комплаєнс може не тільки принести бізнесу немало репутаційних і конкурентних переваг, а й вберегти від багатьох очевидних і не дуже, але однаково неприємних правових проблем.

Якщо ви відчуваєте необхідність, звертайтесь і ми з радістю допоможемо організувати сучасну та ефективну комплаєнс-складову вашого бізнесу.

Опубліковано: The Page, 13 травня 2021 р. 

Автори: Андрій Слюсар, старший юрист; Марія Новікова, юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

23/10/2021

22 жовтня у американському штаті Нью Мексико сталась трагедія – актор Алек Болдвін під час зйомок однієї зі сцен фільму вистрелив із реквізитної вогнепальної зброї, внаслідок чого смертельно поранив операторку Галину Хатчінз та поранив режисера Джоела Соузу, який стояв за нею...

28/01/2020

Вказана справа стосувалася того, що в Україні називається «рейдерством». Зазвичай таке захоплення не є одноразовим актом і включає низку псевдо законних та очевидно незаконних дій, а також ще більшу кількість тривалих, заплутаних та часто безуспішних проваджень, спрямованих на захист від таких дій та виправлення їх наслідків...