12 листопада 2020 року Кабінет міністрів на своєму сайті опублікував повний текст постанови № 1100, яка змінює чинні правила карантину.
Зміни полягають у тому, що:
- скасовується адаптивний карантин і встановлюються нові загальні обмеження, актуальні для всіх регіонів України;
- також запроваджуються заборони, які діятимуть лише протягом вихідних (так званий «карантин вихідного дня»).
Що заборонено лише на вихідних?
Щовихідних, з 14 листопада до 30 листопада 2020 року в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка, заборонено приймати відвідувачів:
- закладам громадського харчування (бари, ресторани, кафе), проте вони можуть працювати на виніс та здійснювати адресну доставку замовлень;
- ТРЦ та іншим закладам розважальної діяльності;
- закладам культури (театри, кінотеатри, виставки) та проводити будь-які культурні масові заходи;
- спортивним залам, фітнес-центрам, басейнам;
- магазинам та закладам, які здійснюють побутове обслуговування населення (салони краси, хімчистки, ремонт одягу).
Винятками є місця торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60% яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; банки та інші фінансові установи.
Дозволена також адресна доставка замовлень магазинами.
Що заборонено на весь період дії карантину?
Як зазначалося, постанова №1100 скасовує адаптивний карантин, тобто поділ території України на зелені, жовті, помаранчеві та червоні зони в залежності від рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19, та встановлює нові обмеження, які діятимуть у всіх регіонах України.
Тепер на весь період дії карантину в Україні забороняється:
- перевезення в пасажирському транспорті більше людей, ніж кількість сидячих місць;
- робота закладів громадського харчування з 22:00 до 7:00, крім надання послуг із доставки замовлень та замовлень на винос, з дотриманням правил щодо розміщення клієнтів;
- робота хостелів;
- робота нічних клубів та закладів громадського харчування із організацією дозвілля;
- робота спортивних залів, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку більше однієї особи на 20 квадратних метрів;
- діяльність кінотеатрів та театрів при заповненості більше 50% місць одної зали;
- проведення масових (наприклад, культурних, спортивних та розважальних) заходів, якщо у них беруть участь більше 20 осіб;
- діяльність музеїв, якщо ті не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку 1 особа на 20 квадратних метрів;
- проведення закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації (з винятками – надання медичної допомоги внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів, пацієнтам з онкологічними захворюваннями та інші).
Актуальними залишаються заборони щодо
- перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту;
- перебування на вулицях без документів;
- самовільне залишення місця самоізоляції, обсервації.
Яка відповідальність передбачена за порушення карантинних обмежень?
За порушення правил карантину може наставати адміністративна та кримінальна відповідальність.
Адміністративна відповідальність передбачена статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої за порушення правил карантину громадянам загрожує накладення штрафу у розмірі від 17 тис. до 34 тис. грн.
Для посадових осіб закладів, які порушують карантинні заходи, цей штраф може становити від 34 тис. до 170 тис. грн.
За порушення цих правил особу можуть притягнути і до кримінальної відповідальності, передбаченою ст. 325 Кримінального кодексу України, у разі, якщо буде доведено, що дії особи призвели до поширення захворювання (серед санкцій — до 3 років ув'язнення, або у разі загибелі людей — від 5 до 8 років — прим. ред.).
Раніше ми писали про те, чому карантинні протоколи не витримують тест на законність у судах, та чому варто знати свої права та обов’язки під час дії карантинних заборон.
Автори: Тетяна Бережна та Аліна Ратушна
Опубліковано: The Page, 13 листопада 2020 р.