публікації

єПідтримка та оплата праці: лінії розмежування

02/05/2022

На час воєнного стану особливості оплати праці визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ (Закон № 2136).

Так, навіть під час воєнного стану роботодавець має обов’язок вживати всіх можливих заходів аби працівники вчасно отримали заробітну плату. Втім, якщо роботодавець не має змоги своєчасно виплачувати зарплату внаслідок ведення бойових дій, строк виплати зарплати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Отже, обов’язок виплачувати працівникам зарплату у роботодавця не зникає, проте обставини непереборної сили дають можливість зробити це пізніше і без ризику накладання штрафу на компанію та/або посадових осіб. Оскільки війна в Україні була визнана форс-мажорною обставиною, заходи відповідальності у такому випадку до роботодавця застосовуватись не будуть.

Стосовно виплати державної допомоги у розмірі 6500 грн, то така допомога аналогічно не знімає з роботодавця обов’язок з оплати праці. Працівники самостійно звертаються за оформленням та виплатою допомоги і не зобов’язані повідомляти роботодавця про її отримання. Обов’язок роботодавця з виплати заробітної плати залишається і залежатиме від багатьох факторів, зокрема, того, чи продовжує компанія свою роботу, чи не знаходиться вона на тимчасово окупованих територіях, чи направлено працівників у простій або ж з ними тимчасово призупинено трудові договори. В останньому випадку відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на російську федерацію, та відбуватиметься у спеціальному порядку. Механізм такого відшкодування буде затверджено окремо.

Авторка: Валерія Безпала, партнерка

Опубліковано: Юридична Газета, 02 травня 2022 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

03/02/2023

Аналіз змін до порядку ведення військового обліку та бронювання працівників

Валерія Безпала

19/07/2022

01 липня 2022 року було прийнято закон № 2352-ХІ щодо оптимізації трудових відносин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text), який суттєво реформує законодавство про працю. 15 липня цей закон було підписано Президентом України, а 19 липня – закон набув чинності. Нижче ми проаналізували найважливіші зміни...

Валерія Безпала