публікації

Договори рахунків умовного зберігання повертаються, врегульовані й нарешті працюватимуть

19/02/2018

Роман Рябенко

Старший юрист, адвокат

Державно-приватне партнерство та закупівлі,
Нерухомість та будівництво,
Транспорт та інфраструктура

Олександр Бородкін

Партнер, адвокат

Нерухомість та будівництво,
Оподаткування,
Торгівля та комерційна діяльність,
Агробізнес,
Відновлювальна енергетика,
Транспорт та інфраструктура

Наприкінці 2017 року Правління Національного банку України затвердило порядок відкриття рахунків умовного зберігання, більше відомих як ескроу, чим дало остаточне "зелене світло" їх використанню. Як бізнес, так і клієнти, з нетерпінням очікували на таку можливість, особливо після змін до Цивільного кодексу України торік у березні.

Рахунки ескроу зменшують ризики сторін договору при розрахунках. Їх можна використовувати практично для будь-якого договору: купівлі-продажу, послуг, чи інвестування, як у паперовому, так і в електронному вигляді. За кордоном їх широко застосовують для врахування інтересів обох сторін при досягненні згоди щодо послідовності передачі й оплати товарів значної вартості, особливо коли передача потребує виконання спеціальних умов, таких як державна реєстрація прав на корпоративні права чи нерухомість.

Як це працює? Клієнт (покупець) відкриває рахунок за процедурою багато в чому подібною тому, як відкривають поточні рахунки, і перераховує на нього кошти в розмірі, необхідному для оплати (за товар). Банк перераховує бенефіціару (продавцеві) або повертає кошти клієнта з рахунку ескроу лише за настання умов, які мають бути детально передбачені ескроу договором.

Клієнт і бенефіціар заздалегідь мають погодити умови переказу коштів з рахунку ескроу з врахуванням особливостей майбутньої угоди між ними. Перевірку настання умов може бути покладено на банк або іншу особу, якій довіряють клієнт і бенефіціар, наприклад, на незалежного юридичного радника.

Таким чином в рівній мірі захищені інтереси як клієнта, так і бенефіціара. Зокрема, зміни в договір про рахунок ескроу можуть вноситися виключно за згоди бенефіціара.

Рахунки ескроу, зазвичай, простіше відкрити, й водночас такі рахунки надають додаткові можливості порівняно з іншими банківськими інструментами, такими як банківська гарантія чи акредитив. За кордоном, ескроу рахунки не лише стали звичайним інструментом для розрахунків за товари значної вартості, такі як нерухомість і акції компаній, а також застосовуються в неочікуваних на перший погляд сферах, таких як оплата за поставку рішень за моделлю «програма як послуга» (англ. "Software-as-a-Service" або скорочено "SaaS"); не плутати з ескроу самого програмного забезпечення. Використання рахунків ескроу дозволяє сторонам швидше досягти домовленості, скоротивши при цьому витрати на убезпечення від ризиків, пов’язаних з її виконанням, що потенційно прискорює оборот і зростання бізнесу. Тепер цей звичайний і знайомий інструмент доступний і в Україні також.

Для відкриття рахунку ескроу не обов'язково мати в банку інші відкриті рахунки. Хоча, кожна зі сторін, імовірно, наполягатиме на відкритті рахунку ескроу в тому банку, де в неї вже відкрито поточний рахунок, щоб зменшити можливі комісії або очікуючи інших переваг від банку. Зазвичай, витрати на банківські комісії покладають на покупця. У такому разі, покупцю в переговорах простіше переконати продавця в доцільності вибору банку з меншими комісіями.

Українські банки готові надавати послуги з відкриття та обслуговування рахунків ескроу. Вони не є зовсім новими для банків. З досвіду роботи над проектами клієнтів, особливо вимогливих іноземців, у «Василь Кісіль і Партнери» нам неодноразово доводилося надавати юридичний супровід і консультації в переговорах з банками й контрагентами щодо відкриття рахунків ескроу чи реалізації подібного механізму іншим чином задовго до запровадження вказаних змін. Окремі банки тривалий час практикували відкриття рахунків ескроу, ґрунтуючись на загальних нормах, наявних в українському законодавстві. Інші банки натомість пропонували клієнтам акредитив. Банкам довелося тимчасово призупинити практику рахунків ескроу після змін до Цивільного кодексу України і чекати змін до підзаконних актів Національного банку України. Але вони не витрачали час марно. Деякі навіть активно досліджували можливості використання рахунків ексроу в рішеннях на блокчейні для виконання «смарт контрактів».

Зміни до підзаконних актів Національного банку України надають низку переваг для іноземних інвесторів в Україні й іноземних експортерів з України при виконанні операцій з використанням рахунків ескроу. Наприклад, такі експортери можуть отримувати кредити від українських банків.

На відміну від іноземної практики, законодавство України поки що не регулює умовне зберігання цінних паперів, документів або товарів, а також надання послуг умовного зберігання коштів небанківськими установами. Є ще куди розвивати ескроу-інструментарій. Однак, на практиці деякі з указаних вище послуг вже зустрічаються, наскільки вони не суперечать імперативним нормам законодавства.

Ми у «Василь Кісіль і Партнери» очікуємо на поступове збільшення інтересу до рахунків ескроу та, спираючись на наш досвід і нові підходи, передбачаємо різноманітні рішення з їх використанням, особливо в трансакційних і інвестиційних проектах з придбанням бізнесу чи основних активів, юридичний супровід яких ми здійснюємо.

Автори: Олександр Бородкін, Роман Рябенко

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

29/04/2022

Кабінет Міністрів України нарешті опублікував постанову 480 (далі — Постанова), якою, серед іншого, відновлюється проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Постанову було офіційно оприлюднено в газеті «Урядовий кур'єр» та, відповідно, 28 квітня, вона набрала чинності...

Роман Рябенко

22/03/2021

Стаття доступна англійською мовою

Роман Рябенко, Олександр Бородкін