Дії військовослужбовця у разі направлення на передову без належної підготовки чи забезпечення 

Як готують військовослужбовців перед відправленням на передову?

Мобілізовані без досвіду військової служби направляються на навчальні збори із загальновійськової підготовки. Вона проводиться у навчальних центрах, на загальновійськових полігонах або військових частинах територіальної оборони.

Мобілізовані, які раніше проходили військову службу, також проходять підготовку у військових частинах, до яких вони призначені під час мобілізації.

Закон визначає лише максимальну тривалість таких зборів – до 3 місяців. Водночас не встановлено мінімальних строків підготовки. Порядок та тривалість підготовки затверджують командири видів та родів військ ЗСУ. На практиці це призводить до того, що військовослужбовців відправляють на фронт з мінімальною підготовкою або без підготовки взагалі.

Заступниця Міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що в умовах війни підготовку бійців можуть проводити за скороченими строками – від 7 до 15 днів (посилання на джерело). Пізніше начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач вказував, що строк підготовки мобілізованих триває не менше 1 місяця (посилання на джерело).

Чим мають забезпечити військовослужбовця перед відправленням на передову?

Кожен військовослужбовець повинен бути забезпечений бойовим єдиним комплектом (БЄК – див. Норма №1), що включає головні убори, верхній одяг, білизну та взуття. Окрім одягу, для виконання завдань у районі ведення бойових дій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (підготовки, безпосередньої участі, відновлення боєздатності), несення варти, бойового чергування, охорони військових об’єктів, виконання спеціальних операцій у складі оперативних груп, виконання завдань у районах бойових дій військовослужбовцю обов’язково видаються такі засоби індивідуального захисту:

 • бойовий балістичний шолом;
 • чохол для бойового балістичного шолома;
 • модульний бронежилет;
 • чохол для модульного бронежилета;
 • захисні балістичні окуляри.

Крім цього, на період проведення бойових дій військовослужбовці забезпечуються бойовим спеціальним комплектом (БСК – див. Норма №2). До спеціального обмундирування належать, зокрема, маска, балаклава, маскувальні костюми. До спеціального спорядження належать, зокрема:

 • окуляри-маска захисні балістичні;
 • захисні рукавички;
 • тактичні бойові наколінники і налокітники;
 • спеціальні навушники;
 • тактичний захисний розвантажувальний ремінь;
 • медична сумка-укладка і медичний рюкзак;
 • бойові сумки-підсумки і бойовий рюкзак;
 • гідросистема для питної води і чохол до неї;
 • кобура пістолетна універсальна;
 • ніж, ліхтарик, карабін з муфтою.

Видача речового майна проводиться після прибуття військовослужбовців до місця служби і зарахування до списків в/ч. Для в/ч, які беруть участь у бойових діях, строки експлуатації речового майна не встановлюються – воно використовується до повного зношення і тільки у разі непридатності замінюється на нове. Непридатність визначається комісією, призначеною наказом командира в/ч. За речове забезпечення військовослужбовців відповідають командири в/ч.  

Що робити у разі направлення на передову без належної підготовки чи забезпечення?

У разі відправлення на передову без належної підготовки або без належного речового забезпечення складіть рапорт за зразком і подайте його "по команді", тобто вашому прямому командиру. Також можна паралельно звернутись на гарячу лінію Міноборони (0-800-500-442).

При поданні рапорту попросіть командира, який його приймає, поставити на 2-ій копії рапорту відмітку про його отримання, дату, своє ПІБ і підпис. Тоді ви матимете підтвердження прийняття рапорту і зможете оскаржувати тривалу бездіяльність чи незаконні рішення.

Якщо рапорт залишився без реагування, можна подати скаргу на бездіяльність командира на гарячу лінію Міноборони (0-800-500-442), до вищестоящого командира або до головного органу військового управління. Якщо це не спрацювало, можна звернутись за оскарженням бездіяльності до адміністративного суду.

Нормативні акти:

Закон України "Про військовий обов’язок та військову службу", ст 29.

Інструкція з організації і проведення зборів із резервістами та військовозобов’язаними в органах військового управління, з’єднаннях, військових частинах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (затв. Наказом Міноборони № 2 від 05 січня 2022 року).

Порядок організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву (затв. Постановою КМУ № 1443 від 29 грудня 2021 року).

Норми забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в мирний час та особливий період (затв. Наказом Міноборони № 232 від 29 квітня 2016 року).

Інструкція про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період (затв. Наказом Міноборони № 232 від 29 квітня 2016 року). 

Дисциплінарний статут ЗСУ.