Чи може мобілізований у вільний час підпрацьовувати як ФОП  

  1. Навіть після мобілізації ви можете продовжувати бути зареєстрованим як ФОП. Обов’язку ліквідувати існуючий ФОП у мобілізованого немає. Під час служби також не забороняється реєструвати новий ФОП. Питання полягає лише в тому, чи дозволено вам буде фактично здійснювати підприємницьку діяльність через цей ФОП і отримувати за це гроші.
  2. Підприємницькою діяльністю через ФОП займатись не можна, якщо після мобілізації ви стали військовою посадовою особою ЗСУ чи іншого військового формування.

    ! Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством.

    ! Спеціального визначення "організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків" для військовослужбовців немає. Як правило, організаційно-розпорядчими обов’язками володіють командири (наприклад, командир роти), а адміністративно-господарськими обов’язками – військовослужбовці, які мають повноваження з управління чи розпорядження державним майном (наприклад, начпрод). При цьому військове звання не є визначальним, головне – посада.

    Якщо у вас є сумніви з приводу того, чи є ви військовою посадовою особою – можна додатково уточнити у кадровиків вашої в/ч.
  3. Якщо ви не відноситесь до військових посадових осіб (наприклад, є звичайним стрільцем), то вести підприємницьку діяльність через ФОП у вільний час не заборонено – якщо, звісно, це не шкодить інтересам служби та сумлінному виконанню всіх покладених на вас військових обов'язків.

Нормативна база:

Закон "Про військовий обов’язок і військову службу", ч. 8 ст. 20, ч. 3 ст. 39.

Закон "Про запобігання корупції" пп. "г" п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 25.

Роз’яснення НАЗК №14 від 05.12.2022 (п. 3 ).

Роз’яснення НАЗК №11 від 29.12.2021 (п. 25).