публікації

Як подарувати автомобіль волонтерській організації

11/05/2022

Анатолій Пашинський

Партнер, адвокат, PhD

Антикорупційні питання,
Корпоративне право,
Приватні клієнти та управління приватним капіталом

Сьогодні одним із найбажаніших подарунків для будь-якої волонтерської організації є автомобіль. Саме тому за останні 2,5 місяці вітчизняний бізнес та небайдужі українці передали тисячі транспортних засобів на потреби волонтерів. Разом з тим, далеко не кожна така передача була оформлена коректно. У цій статті ми підготували покрокову інструкцію про те, як правильно подарувати зареєстрований в Україні автомобіль неприбутковій організації.

Крок 1: підготовка до передачі

Якщо автомобіль дарує одружена фізична особа – варто згадати, коли такий автомобіль було придбано. Якщо авто купили за спільні кошти під час шлюбу, потрібно буде отримати згоду іншого з подружжя на дарування автомобіля. Така згода оформлюється письмово у довільній формі.

Якщо автомобіль дарує юридична особа, необхідно видати відповідний наказ про надання благодійної допомоги. Також варто пам'ятати, що для підписання подібних угод директору може знадобитись згода загальних зборів. Щоб зрозуміти, чи потрібно робити протокол загальних зборів, слід перевірити статут компанії. Якщо протокол потрібен, його можна оформити у простій письмовій формі без залучення нотаріусів чи державних реєстраторів.

Неприбутковій організації-отримувачу також варто проглянути свій статут. Благодійні фонди та громадські організації часто обмежують повноваження директора на одноосібне підписання значних угод. Якщо директор згідно з статутом не має одноосібних повноважень на підписання договору дарування авто, потрібно буде виготовити протокол загальних зборів.

Окремо варто відмітити, що бухгалтери компаній-благодійників перед укладенням угоди часто просять неприбуткову організацію направити їм офіційний лист з проханням надати благодійну допомогу. Така практика є абсолютно нормальною та широко використовується у благодійній діяльності.

Крок 2: підготовка тексту договору

Дарування майна на користь благодійного фонду чи громадської організації рекомендуємо оформлювати у вигляді договору пожертви. Пожертва є цільовим даруванням – тобто безоплатною передачею речі для досягнення певної обумовленої мети.

У договорі пожертви слід обов’язково вказати сторін, предмет договору (наприклад безоплатна передача авто у власність для реалізації статутної мети діяльності організації), описати характеристики автомобіля (марка, модель, колір, рік випуску, об’єм двигуна, номерні знаки, VIN-код) та інші важливі для вас положення. Хоча закон не вимагає замовляти професійну оцінку автомобіля перед укладенням договору, варто закріпити в договорі принаймні балансову вартість автомобіля (якщо авто передає юридична особа) або фразу "сторони оцінюють пожертву на суму _____" (якщо авто передає фізична особа). Фізичні особи для зручності можуть скористатись калькулятором розрахунку середньоринкової вартості автомобілів на сайті Мінекономіки (https://www.me.gov.ua/vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).

Договір пожертви обов’язково має укладатись у письмовій формі, а за бажанням сторін може бути посвідчений нотаріально. Завдяки волонтерам юридичного фронту, в Інтернеті сьогодні можна знайти багато зразків договору пожертви. Його також можна скласти самостійно з урахуванням вимог ст. 718-730 Цивільного кодексу України та ст. 6 Закону "Про благодійну діяльність та благодійні організації". До договору оформлюється акт приймання-передачі автомобіля.

Крок 3: укладення договору та перереєстрація авто у МВС

У мирний час новий власник повинен був протягом 10 діб після укладення договору перереєструвати на себе автомобіль у сервісному центрі МВС. Зараз у зв’язку з воєнним станом дедлайн реєстрації продовжено – власник може провести перереєстрацію протягом 90 днів після закінчення воєнного стану (п. 7 Порядку державної реєстрації автомобілів, затверджений постановою КМУ від 07.09.1998 №1388)

При цьому стандартні вимоги МВС до порядку укладення договору залишились незмінними. Як і до війни, договір пожертви б/у автомобіля може бути підписаний лише безпосередньо в сервісному центрі МВС або ЦНАПі в присутності обох сторін договору. Винятком є нотаріальний договір – якщо сторони посвідчують договір пожертви у нотаріуса, його можна принести до сервісного центру пізніше (п. 8 Порядку). Тому продовження дедлайну у зв'язку з воєнним станом по суті є актуальним лише для нотаріальних договорів, оскільки у інших випадках договір все одно укладається на місці в МВС/ЦНАП.

Гарна новина полягає в тому, що навіть під час воєнного стану велика кількість сервісних центрів МВС по Україні нормально працюють. Актуальний перелік працюючих центрів можна знайти на офіційному сайті ГСЦ МВС https://www.info.hsc.gov.ua/.

Крок 4: відповідальне користування

Після оформлення права власності волонтери можуть починати користуватись автомобілем. При цьому слід пам'ятати, що неприбуткові організації мають право використовувати автомобіль виключно для реалізації статутної мети і напрямів діяльності (133.4.2 Податкового кодексу України). Додаткові вимоги щодо використання подарованого автомобіля також можуть бути встановлені у договорі пожертви.

Якщо авто використовується не за призначенням, організацію можуть позбавити статусу неприбутковості, а дарувальник може вимагати розірвання договору пожертви (ч. 3 ст. 730 Цивільного кодексу України).

* * *

Під час війни волонтерські автомобілі виконують багато важливих задач по всій Україні: перевозять гуманітарну допомогу, евакуюють мирних мешканців, рятують поранених і хворих. Сподіваємось, що ця стаття допоможе свідомому бізнесу та небайдужим громадянам правильно передати автомобіль на потреби волонтерів (бажано з повним баком ☺).

Автор: Анатолій Пашинський, радник

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

18/07/2024

Корупція в Україні є однією із основних перешкод на шляху до економічного розвитку, євроінтеграції та перемоги над російським агресором. На жаль, очікування українського народу щодо зменшення рівня корупції після повномасштабного вторгнення значною мірою не справдились.

Анатолій Пашинський

04/07/2024

Робота на державу має свої особливості. Зокрема йдеться про численні антикорупційні обмеження, що виникають після вступу на публічну службу. Одним із таких обмежень є майже повна заборона на отримання подарунків від третіх осіб.

Анатолій Пашинський, Максим Васильєв