публікації

Ув'язнення за недостовірне декларування повертається

30/07/2021

Анатолій Пашинський

Партнер, адвокат, PhD

Антикорупційні питання,
Корпоративне право,
Приватні клієнти та управління приватним капіталом

Дебати в Парламенті, політичні токшоу, переговори з МВФ, розмови держслужбовців біля ватеркулера… За останній рік всі ці події мали щонайменше одну спільну рису – під час майже кожної з них згадувалося про електронне декларування.

Як відомо, 27.10.2020 р. Конституційний Суд України своїм скандальним рішенням визнав неконституційною кримінальну відповідальність за декларування завідомо недостовірних відомостей. Під впливом громадянського суспільства, вітчизняних стейкхолдерів та іноземних партнерів у грудні 2020 р. Верховна Рада Законом №1074-ІХ повернула кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях. Однак цей Закон став лише напівмірою, адже не передбачав позбавлення волі, визначав надмірно високі пороги для відповідальності та містив юридичні прогалини.

Влітку 2021 р. після більше ніж півроку роботи Верховна Рада все-таки спромоглась повернути тюремне ув'язнення за недостовірне декларування. 21.07.2021 р. набрав чинності Закон №1576-ІХ, який передбачає посилення відповідальності за брехню в е-декларації. Нижче ми розглянемо ключові нововведення цього Закону, що матимуть вплив на життя понад 800 тис. українських декларантів.

Санкції збільшилися, пороги зменшилися

Новий Закон з 21.07.2021 р. посилив покарання за недостовірне декларування та вдвічі зменшив пороги притягнення до відповідальності у ст. 3662 – 3663 Кримінального кодексу (далі – КК України):

   

Відповідальність

за старим законом

   

    

Відповідальність

за новим законом

   

1.

Завідомо недостовірні відомості на суму 1 135 000 – 9 080 000 грн:

   

42 500 – 51 000 грн штрафу АБО 150 – 240 год громадських робіт з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

   

Завідомо недостовірні відомості на суму 1 135 000 – 4 540 000 грн:

   
  

51 000 – 68 000 грн штрафу АБО 150 – 240 год громадських робіт АБО обмеження волі до 2 років з позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю до 3-х років.

  

   

2.

Завідомо недостовірні відомості на суму понад 9 080 000 грн:

  

51 000 – 85 000 грн штрафу АБО 150 – 240 год громадських робіт АБО обмеження волі до 2-х років з позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

   

Завідомо недостовірні відомості на суму понад 4 540 000 грн:

  

68 000 – 85 000 грн штрафу АБО 150 – 240 год громадських робіт АБО обмеження волі до 2-х років АБО позбавлення волі до 2-х років з позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

   

3.

Умисне неподання декларації:

  

42 500 – 51 000 грн АБО 150 – 240 год громадських робіт з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

   

    

Умисне неподання декларації:

  

42 500 – 51 000 грн АБО 150 – 240 год громадських робіт АБО обмеження волі до 2-х років АБО позбавлення волі на 1 рік з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

   


При цьому жодних змін в обсязі адміністративної відповідальності за недостовірне декларування не відбулося. Як і раніше, за декларування завідомо недостовірних відомостей у діапазоні 227 000 – 1 135 000 грн передбачається адміністративний штраф 17 000 – 42 500 грн та довічне внесення до Реєстру корупціонерів.

Відповідатимуть як нинішні, так і колишні посадовці

Старе формулювання статей про недостовірне декларування (ст. 1726 КУпАП, ст. 3662 – 3663 КК України) мало значний недолік у визначенні суб'єкта правопорушення. Річ у тім, що суб'єктами цього адміністративного чи кримінального правопорушення могли бути лише «особи, які зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто тільки ті особи, які на момент вчинення порушення перебували на службовій посаді. Ця законодавча прогалина не дозволяла притягнути до відповідальності осіб, які на момент подання декларації «перед звільненням» і «після звільнення» вже звільнилися з посади. Новий Закон вніс зміни до цього невдалого формулювання. Тепер суб'єктами адміністративної та кримінальної відповідальності у сфері е-декларування вважаються як нинішні, так і колишні посадовці.

Ні обіцянок, ні пробачень

Раніше недобросовісний декларант міг розраховувати на звільнення від кримінальної відповідальності чи від відбуття покарання за низкою підстав (наприклад, у зв'язку з дійовим каяттям), оскільки недостовірне декларування не належало до переліку корупційних правопорушень у ст. 45 КК України та відповідно не вважалося діянням з високим рівнем суспільної небезпеки.

Новий Закон докорінно змінив ситуацію, ввівши до Кримінального кодексу окрему категорію «кримінального правопорушення, пов'язаного з корупцією». До цієї категорії були віднесені правопорушення за ст. 3662 – 3663 КК України, а саме недостовірне декларування та умисне неподання декларації. Новий тип правопорушень законодавець майже в усіх випадках прирівняв до «корупційних правопорушень». На практиці це означає, що у разі визнання особи винною в недостовірному декларуванні чи умисному неподанні декларації така особа не зможе отримати:

  • звільнення від відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям, передачею на поруки чи зміною обставин;
  • звільнення від покарання за бездоганну поведінку і сумлінне ставлення до праці;
  • більш м'яке покарання, ніж передбачено в санкції статей про декларування;
  • звільнення від відбування покарання з випробуванням;
  • звільнення від відбування покарання з випробувальним терміном у зв'язку з вагітністю чи наявністю дітей до 7 років;
  • умовно-дострокове звільнення після відбуття половини строку покарання (тепер це можливо тільки після відбуття 2/3 строку);
  • заміну невідбутої частини покарання більш м'яким після відбуття 1/3 строку покарання (тепер це можливо лише після відбуття половини строку);
  • дострокове зняття судимості за зразкову поведінку і сумлінне ставлення до праці.

Отримання амністії та помилування за статтями про недостовірне декларування та умисне неподання декларації також ускладнили. Згідно з новим Законом це можливо лише після відбуття 2/3 строку покарання.

Закон зворотної сили не має

Норми нового Закону поширюються лише на майбутні правовідносини та не можуть бути застосовані до правопорушень, які відбулися до 21.07.2021 р.. Тобто, якщо особа вказала завідомо недостовірні відомості у щорічній декларації за 2020 р., що була подана до 21.07.2021 р., до такої особи застосовуватиметься попередня редакція статей Кримінального кодексу зі старими порогами відповідальності та санкціями.

***

Новий Закон №1576-ІХ суттєво посилив кримінальну відповідальність за декларування завідомо недостовірних відомостей та умисне неподання декларації. Водночас, як показує досвід іноземних країн, на правопорядок насамперед впливає не суворість покарання, а його невідворотність. Тому лише комбінація норм нового Закону з об'єктивним слідством, справедливим судовим розглядом та повною відмовою від вибіркового правосуддя допоможуть досягти реальних результатів у боротьбі з корупцією, до яких так прагне українське суспільство.

Опубліковано: Юридична Газета, 30 липня 2021 р.

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

18/07/2024

Корупція в Україні є однією із основних перешкод на шляху до економічного розвитку, євроінтеграції та перемоги над російським агресором. На жаль, очікування українського народу щодо зменшення рівня корупції після повномасштабного вторгнення значною мірою не справдились.

Анатолій Пашинський

04/07/2024

Робота на державу має свої особливості. Зокрема йдеться про численні антикорупційні обмеження, що виникають після вступу на публічну службу. Одним із таких обмежень є майже повна заборона на отримання подарунків від третіх осіб.

Анатолій Пашинський, Максим Васильєв