публікації

Податкову амністію подовжено до 1 березня. Чому нею варто скористатися?

26/08/2022

Єгор Свідло

Старший юрист, адвокат

Національний судовий процес

Аліна Ратушна

Юристка

Національний судовий процес,
Оподаткування,
Податкові спори

За інформацією Державної податкової служби України, станом на 20 липня 2022 року, громадяни задекларували активів на 4 млрд грн, а сума задекларованого до сплати збору склала вже 214,7 млн грн.

Кампанія одноразового добровільного декларування (так звана — податкова амністія), запроваджена минулого року для фізичних осіб, які мають бажання розкрити свої реальні доходи перед державою, діятиме до 1 березня 2023 року. Парламент прийняв відповідний закон 15 серпня 2022 року.

Чому варто взяти участь у податковій амністії?

Декларування активів у межах податкової амністії є добровільним — фізичні особи можуть скористатися цим інструментом за власним бажанням. Водночас, варто розуміти, що податкова амністія — це остання можливість для фізичних осіб легалізувати свої статки та уникнути відповідальності за ухилення від сплати податків.

Зокрема, це стосується осіб, які отримували зарплатню «в конверті», здійснювали підприємницьку діяльність без сплати податків, приховали від оподаткування іноземні доходи тощо.

Більше того, завершення податкової амністії стане початком нового етапу податкової політики у сфері детінізації доходів українців, який включатиме:

 • запровадження механізму оподаткування доходів, джерело походження яких фізична особа не зможе пояснити;
 • посилення фінансового моніторингу операцій, які здійснюватиме платник податків (наприклад, купівля та продаж активів).

Участь у кампанії одноразового декларування дозволить платнику податків уникнути негативних наслідків нової політики податкових органів.

Які наслідки ігнорування цієї кампанії?

Неподання особою одноразової декларації розглядатиметься податковими органами як визнання такою особою відсутності в її власності активів, отриманих за рахунок доходів, з яких, всупереч вимогам податкового законодавства, не було сплачено податки та збори.

Як наслідок, виявлення у такого платника активів, джерело походження яких особа не зможе пояснити, матиме наслідком:

 • притягнення платника до відповідальності за ухилення від сплати податків;
 • застосування до такого платника відповідного механізму, який наразі розробляється урядом спільно з податковою.

Чи є якісь обмеження щодо того, хто може декларувати активи, а хто ні?

Так. Законодавець чітко встановив, що декларантами не можуть бути:

 • особи, які починаючи з 1 січня 2010 року виконують або виконували в Україні публічні функції (повний перелік таких осіб встановлений Законом України № 361-ІХ);
 • малолітні, неповнолітні, недієздатні та обмежено дієздатні особи;
 • особи, по відношенню до яких застосовані санкції.

Які активи можуть бути задекларовані в межах податкової амністії?

Податкова амністія поширюється на активи, одержані за рахунок доходів, які підлягали оподаткуванню та з яких не були сплачені податки і збори, та / або не були задекларовані протягом податкових періодів, які мали місце до 1 січня 2021 року.

При цьому, не можуть бути об'єктом декларування готівкові кошти (лише після розміщення готівки на банківському рахунку), активи з джерелом походження на території росії та активи, отримані внаслідок вчинення кримінальних правопорушень.

Чи є якісь ризики розкриття активів податковому органу?

Ні. Законодавець передбачив, що відомості, надані особою в межах податкової амністії, не можуть бути використані:

 • в розслідуваннях та перевірках такої особи;
 • як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних чи адміністративних справах;
 • як підстава для відкриття кримінального провадження щодо ухилення особи від сплати податків чи зборів.

На що ще потрібно звернути увагу напередодні подання одноразової декларації?

Законодавець також визначив ті активи, які навіть без подання одноразової декларації, будуть вважатися такими, з яких сплачено всі податки та збори — наприклад, квартири, загальна площа яких не перевищує сукупно 120 кв. м.

Також, окрім стандартних ставок одноразового збору платник податків має право обрати альтернативні ставки, які хоч і є більшими, проте дозволяють сплачувати одноразовий збір трьома частинами щорічно.

Окрім цього, варто звернути увагу, що подана платником декларація підлягатиме обов’язковій перевірці податковими органами, а вартість окремих задекларованих об'єктів потрібно буде підтвердити відповідними документами (наприклад, вартість активів, які знаходяться за кордоном).

Тож у підсумку на запитання: «А що мені дає податкова амністія?», даємо таку відповідь:

 • уникнення податкових та інших проблем в майбутньому з незадекларованими активами;
 • відхід від радянського підходу — все що я заробив — моє, нічого робити з цим не буду і мене точно ніхто перевіряти не буде;
 • сучасний європейський підхід до легалізації своїх незадекларованих статків.

Опубліковано: НВ Бізнес

Автори: Єгор Свідло, старший юрист; Аліна Ратушна, юристка

Що нового?

Найважливіша аналітика у вашій пошті.

більше аналітики

20/03/2023

Тема податкових накладних буде актуальною протягом багатьох років. Проте наразі, з огляду на можливість проведення податковими органами камеральних перевірок навіть в умовах воєнного стану, набуває все більшого розголосу серед платників податків.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна

21/02/2023

Зменшення штрафів і збільшення строків реєстрації — законодавець спростив життя платникам податків. Всі подробиці.

Єгор Свідло, Аліна Ратушна