УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ
Президент України підписав закон про застосування експортних мит
Як повідомила президентська прес-служба, 10 червня 2011 р. Президент України підписав закон, яким запроваджуються експортні мита на зернові культури. Нагадуємо, що згаданий закон України передбачає запровадження експортних мит для пшениці і суміші пшениці та жита (меслин), полби, ячменю і кукурудзи, починаючи з 1 липня 2011 р.
Міністерство аграрної політики та продовольства України пропонує знизити ставки експортних мит
В середині червня 2011 р. Міністерство аграрної політики та продовольства України неофіційно запропонувало знизити ставки експортних мит на зернові культури принаймні до 10 Євро за тонну. Можливі бюджетні втрати від зниження ставок зазначених експортних мит можуть бути покриті за рахунок експортних мит на сою та рапс. Проте Міністерство не озвучило, який саме розмір ставок експортних мит планується запровадити.
ТОРГОВЕЛЬНІ РОЗСЛІДУВАННЯ
Україна ініціювала спеціальне розслідування щодо імпорту легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту
2 липня 2011 р. Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі, розглянувши заяву Асоціації українських автомобілевиробників «Укравтопром», подану від імені ТОВ «ВО» «КрАСЗ», ЗАТ «ЗАЗ», ЗАТ «Єврокар», прийняла рішення про порушення та проведення спеціального розслідування щодо імпорту в Україну наступних незалежно від країни походження та експорту:
(i) Нові легкові автомобілі та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1000 см3, але не більш як 1500 см3 (УКТ ЗЕД 8703 22 10 00);
(ii) Нові легкові автомобілі та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 2200 см3 (УКТ ЗЕД 8703 23 19 10).
2 липня 2011 р. в офіційному виданні Кабінету Міністрів України було опубліковано повідомлення про порушення спеціального розслідування. Згідно зі згаданим повідомленням всі заінтересовані сторони (наприклад, іноземні виробники, експортери товарів, що є об’єктом спеціального розслідування, а також уповноважені державні органи країн експорту) можуть зареєструватись у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України до 1 серпня 2011 р.
Росія застосувала спеціальні заходи до карамельної продукції походженням з України
Згідно з Постановою № 445 від 3 червня 2011 р. уряд Росії застосував захисні заходи до імпортованої карамельної продукції у формі захисного мита розміром 294,1 доларів США за тонну на три роки. Захисні заходи застосовуються до товарів, які класифікуються за наступними кодами ТН ЗЕД Митного союзу: 1704 90 710 0, 1704 90 750 0, 1806 90 500 1, 1806 90 500 2.
Заходи не застосовуються до карамелі, імпортованої з територій держав-членів Митного союзу, а саме: Білорусі та Казахстану, а також з країн, що розвиваються, до яких застосовується преференційний режим торгівлі, окрім Туреччини і Китаю. Захисні заходи негативно вплинуть на українських виробників та експортерів карамелі в Росію.
Деякі інструменти торговельного захисту застосовуватимуться по всій території Митного Союзу
22 червня 2011 р. Комісія Митного союзу провела засідання, на якому розглянула низку економічних та митних питань, з-поміж іншого було прийнято рішення про застосування окремих антидемпінгових, компенсаційних та захисних заходів на всій території Митного союзу. Це рішення може мати негативний вплив на українських виробників та експортерів товарів, до яких застосовуються інструменти торговельного захисту у державах-членах Митного союзу.
РЕГІОНАЛЬНА ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ ТОРГІВЛІ
Україна підпише угоду про вільну торгівлю з Сербією
1 червня 2011 р. Прем’єр-міністр України, пан Азаров, провів зустріч з Міністром закордонних справ Сербії. Після цього Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розпочало аналіз питання утворення зони вільної торгівлі між Україною та Сербією. Пан Азаров підкреслив, що, оскільки Сербія є кандидатом на членство в ЄС, угода про вільну торгівлю може бути вигідна для України. Таким чином, цілком ймовірно, що вже у наступному році Україна розпочне переговори з Сербією щодо утворення зони вільної торгівлі.
Верховна Рада України ратифікувала Угоду про взаємне сприяння та захист інвестицій з Ізраїлем
1 червня 2011 р. Верховна Рада України ратифікувала Угоду про взаємне сприяння та захист інвестицій з Ізраїлем, яка регламентує взаємне заохочення та захист двосторонніх інвестицій. Згадана Угода була підписана у Києві 24 листопада 2010 р.
Нові переговори щодо Угоди про вільну торгівлю в рамках СНД
7 червня 2011 р. Прем’єр-міністр України, пан Азаров, зазначив, що питання підписання Угоди про вільну торгівлю в рамках СНД нещодавно розглядалось на засіданні Ради прем’єр-міністрів держав-членів СНД, і тому він сподівається на підписання Угоди про вільну торгівлю не пізніше жовтня 2011 р.
Нагадуємо, що 19 травня 2011 р. держави-члени СНД провели зустріч у Мінську з метою підписання нової редакції Угоди про вільну торгівлю в рамках СНД, проте згадана Угода так і не була підписана у зв’язку із запереченнями зі сторони Узбекистану і Туркменістану.
17-ий раунд переговорів щодо угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС[1]
20-24 червня 2011 р. в Києві відбувся 17-ий раунд переговорів щодо угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС. Раунд був досить успішним, оскільки, сторони досягли збалансованих результатів, особливо у сфері сільськогосподарських товарів. Більше того, у світлі майбутнього можливого приєднання Хорватії до ЄС українська переговорна група попросила своїх колег про включення у фінальній угоді спеціального положення, спрямованого на захист інтересів України. Голова переговорної групи ЄС зазначив, що сторони рухаються до фінальної фази переговорів.
Наступний 18-ий раунд переговорів відбудеться наприкінці вересня 2011 р. Проте 11-12 липня у Брюсселі пройдуть проміжні консультації стосовно специфічних питань (найімовірніше, щодо послуг, експортних мит та енергетичних питань).
Президент України, В. Ф. Янукович, висловив свою думку щодо відносин між Україною та Митним союзом
28 червня 2011 р. Президент України, В. Ф. Янукович, провів неофіційну зустріч з провідними журналістами у свої резиденції в Межигір’ї, що знаходиться неподалік від Києва. Згадана зустріч була присвячена державному святу України, Дню Конституції.
Президенту України задали питання щодо відносин України з Митним союзом. Президент наголосив на великій зацікавленості держав-членів Митного союзу у приєднанні України, проте зазначив, що існують достатні підстави, які заважають Україні розглянути цю можливість та прийняти рішення саме зараз. Пан Янукович підкреслив, що Україна шукає відповідну форму співпраці з Митним союзом за т. зв. формулою “3+1”. Президент вважає, що Україна повинна насамперед підписати рамкову угоду з Митним союзом, а вже тоді розглядати секторальні угоди по специфічних групах товарів.
УКРАЇНА І СОТ
Торговий спір між Україною і Молдовою щодо екологічного збору[2]
17 червня 2011 р. Орган з врегулювання спорів на своєму черговому засіданні утворив Групу експертів для розгляду торговельного спору між Україною і Молдовою щодо екологічного збору. Згідно з інформацією Секретаріату СОТ на зазначеному засіданні Молдова повідомила про свій намір змінити законодавство щодо екологічного збору. Кілька членів СОТ, зокрема Аргентина, ЄС та Китай, зарезервували права третіх сторін у спорі. Нагадуємо, 12 травня 2011 р. Україна вперше подала прохання про утворення Групи експертів для розгляду торгового спору з Молдовою, проте Група експертів не була утворена у зв’язку із запереченнями Молдови.
Після утворення Групи експертів наступним етапом у процедурі врегулювання спорів в рамках СОТ є формування персонального складу Групи експертів, тобто обрання учасників Групи експертів.
Торговельний спір між Молдовою і Україною стосовно податків на спиртні напої[3]
17 червня 2011 р. на черговому засіданні Органу з врегулювання спорів Молдова вперше подала прохання про утворення Групи експертів для розгляду спору з Україною щодо податків, застосовуваних Україною до спиртних напоїв. Орган з врегулювання спорів відклав розгляд цього питання у зв’язку із запереченнями України. Згідно з інформацією, наданою Секретаріатом СОТ протягом зазначеного засідання у сторін були різні думки з приводу результатів офіційних консультацій. Варто також зазначити, що ЄС озвучив певні перестороги щодо застосування терміну «коньяк» у цьому спорі.
Україна не блокуватиме вступ Росії до СОТ
1 червня 2011 р. Міністр закордонних справ України, пан Грищенко, зазначив, що Україна не блокуватиме вступ Росії до СОТ. Він додав, що Україна підтримуватиме Росію у процесі її вступу до СОТ та до моменту вступу Росія намагатиметься знайти інші шляхи збільшення взаємного товарообігу та розвитку співробітництва.
Новини врегулювання спорів у СОТ
Орган з врегулювання спорів затвердив звіт Групи експертів у справі США – Антидемпінгові адміністративні перегляди та інші заходи, що стосуються імпорту окремих видів апельсинового соку.
17 червня 2011 р. Орган з врегулювання спорів затвердив звіт Групи експертів у справі США – Антидемпінгові адміністративні перегляди та інші заходи, що стосуються імпорту окремих видів апельсинового соку, який був розповсюджений серед членів СОТ 25 березня 2011 р.[4] Згаданий спір стосувався практика обнуління в антидемпінгових розслідуваннях. Слід зазначити, що згідно з інформацією Секретаріату СОТ Бразилія висловила занепокоєння щодо того, що США продовжує застосовувати практику обнуління, незважаючи на її невідповідність правилам СОТ, що підтверджується 14 спорами проти США, які були ініційовані 9 різними членами СОТ. З іншої сторони, США зауважили, що тлумачення Апеляційним органом правил СОТ не відповідає правилам, погодженим протягом Уругвайського раунду переговорів.
Апеляційний орган розповсюдив звіт у справі Таїланд – Митні та податкові заходи щодо сигарет з Філіппін.
17 червня 2011 р. Апеляційний орган розповсюдив звіт у справі Таїланд – Митні та податкові заходи щодо сигарет з Філіппін[5]. Апеляційний орган підтвердив основні висновки Групи експертів, які оскаржувались Таїландом, зокрема:
(i) «порушення Таїландом першого речення статті III:2 ГАТТ 1994 при встановленні вищої ставки податку на імпортовані сигарети, ніж на подібні товари внутрішнього виробництва;
(ii) порушення Таїландом статті III:4 ГАТТ 1994 у зв’язку з дискримінацією імпортованих сигарет, порівняно з сигаретами внутрішнього виробництва (Таїланд звільнив торговців сигаретами внутрішнього виробництва від трьох груп адміністративних вимог щодо оподаткування ПДВ, в той час як такі вимоги застосовувались до продавців імпортованих сигарет);
(iii) порушення Таїландом статті X:3(b) ГАТТ 1994, оскільки Таїланд не зміг забезпечити діяльність або утворити незалежний трибунал чи процедуру для швидкого перегляду рішень щодо митної гарантії».
НОВИНИ МИТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Генеральна прокуратура України провела перевірку щодо дотримання законодавства митними органами під час митного оформлення товарів
Генеральний прокурор України разом з місцевими прокурорами провів перевірку щодо дотримання митними органами України положень Митного кодексу України та Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» під час митного офрмлення товарів. Під час перевірки було виявлено численні порушення законодавства, зокрема, неправильна класифікація товарів, маніпулювання з митною вартістю, контрабанда, неправомірне відшкодування ПДВ, подача підроблених документів, які підтверджують походження і якість товару тощо[6].
Варто зауважити, що Проект Закону «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України», який був прийнятий Верховною Радою України у першому читанні, серед інших положень, передбачає обов’язкове 4-годинне обмеження часу для митного оформлення товару, особисту відповідальність працівників митних органів України за безпідставну затримку в митному оформленні товарів та відшкодування витрат компаніям, покращує процедури митної оцінки товарів, декриміналізацію контрабанди імпортованих товарів та багато інших змін, які позитивно вплинуть на процедуру митного оформлення товарів.
ІНКОТЕРМС 2010
Новий законопроект щодо використання ІНКОТЕРМС
1 червня 2011 р. Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок» був розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для громадського обговорення. Згідно зі згаданим законопроектом сторони договорів поставки можуть (але не зобов’язані) використовувати ІНКОТЕРМС, а також за взаємною згодою змінювати відповідні ІНКОТЕРМС.
TРАНСПОРТ
Україна може приєднатись до Міжнародної конвенції з уніфікації деяких правил щодо накладення арешту на морські судна
3 червня 2011 р. Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України Проект Закону «Про приєднання України до Міжнародної конвенції з уніфікації деяких правил щодо накладення арешту на морські судна», укладеної 1952 р. На сьогодні законопроект розглядається відповідним комітетом Верховної Ради України. Метою згаданого законопроекту є адаптація українського законодавства з правом ЄС.
НОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО У ГАЛУЗІ БЕЗПЕКИ ПРОДУКЦІЇ
Нове законодавство у галузі безпеки нехарчової продукції незабаром вступить в силу
2 грудня 2010 р. Верховна Рада України прийняла наступні нові законодавчі акти у галузі безпеки продукції, зокрема Закон України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» № 2736-17 та Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» № 2735-VI. Згадані закони наберуть чинності 5 липня 2011р.
Нове законодавство щодо безпеки продукції суттєво змінює чинне правове регулювання у цій галузі, а саме встановлює нові обов’язки для виробників (дистриб’юторів), а також створює систему ринкового нагляду і контролю. Короткий опис основних змін можна знайти за наступним посиланням.
Законодавчі зміни у галузі безпеки та якості харчової продукції
16 червня 2011 р. Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» був опублікований на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України для громадського обговорення.
Законопроект вносить зміни до Закону України «Про безпеку та якість харчових продуктів» з метою гармонізації законодавства України з правом ЄС, зокрема змінюючи деякі визначення, передбачається оптимізація державної політики у сфері безпеки та якості харчових продуктів, вимог системи аналізу ризиків і контролю критичних точок (НАССР), лабораторних тестів з метою державного контролю і нагляду тощо. Законопроект скасовує санітарну і епідеміологічну, а також ветеринарну і санітарну перевірки, вносить зміни до вимог щодо реєстрації та використання ароматизаторів та розповсюдження нових харчових продуктів, а також до маркування. Також законопроект виправляє невідповідності у чинному правовому регулюванні щодо повноважень Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, а також Державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Усі заінтересовані сторони мають право подавати свої коментарі щодо законопроекту протягом місяця після його офіційної публікації. Коментарі можуть подаватися у письмовій формі або електронною поштою на адресу, яка вказана на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Оприлюднено Національний довгостроковий план контролю харчових продуктів
16 червня 2011 р. Проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про розробку національного довгострокового плану контролю харчових продуктів» опубліковано на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України для громадського обговорення.
Проект Постанови передбачає вимоги для розвитку Національного довгострокового плану контролю харчових продуктів, який має бути розроблений та поданий на погодження Кабінету Міністрів України до 1 квітня 2012 р. Згаданий план повинен бути адаптований до положень Регламенту ЄС №882/2004 Європейського Парламенту та Ради від 29 квітня 2004 року «Про офіційний контроль, що виконується для верифікації відповідності законодавству стосовно кормів, харчових продуктів, здоров'я тварин і правил стосовно благополуччя тварин» та Рішення Комісії ЄС від 21 травня 2007 року «Щодо керівництва на допомогу державам-членам з підготовки окремого довгострокового національного плану контролю, що встановлений Регламентом (ЄC) № 882/2004».
Усі заінтересовані сторони мають право подавати свої коментарі щодо законопроекту протягом місяця після його офіційної публікації. Коментарі можуть подаватися у письмовій формі або електронною поштою на адресу, яка вказана на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України.
ЗАХИСТ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ
Змінено законодавство у сфері регулювання захисту персональних даних
2 червня 2011 р. Верховна Рада України прийняла Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порушення законодавства про захист персональних даних» № 7355.
21 червня 2011 р. законопроект було повернуто до Верховної Ради України з підписом Президента України. Згаданий законопроект передбачає відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних, зокрема, передбачено значні штрафи за порушення правил щодо захисту персональних даних, наприклад, за ухилення від реєстрації бази персональних даних може бути накладено штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (приблизно 740 Євро).
НОВЕ АНТИКОРУПЦІЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
Нове антикорупційне законодавство набрало чинності
Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 7 квітня 2011 р. № 3206-VI, ініційований Президентом України, було офіційно опубліковано 15 червня 2011 р. Згаданий Закон було опубліковано одночасно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення» від 7 квітня 2011 року № 3207-VI, яким передбачено внесення ряду змін та доповнень до Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Закону України «Про державну службу». Згадані Закони встановлюють нову систему правового регулювання боротьби з корупцією в Україні. Інформаційний вісник з оглядом нового антикорупційного законодавства України знаходиться за наступним посиланням.
-------------------------------------------
[1] Джерело: http://wto.in.ua/index.php?lang=ua&&page=1&get=3&id=2153
[2]Джерело: http://www.wto.org/english/news_e/news11_e/dsb_17jun11_e.htm
[3] Джерело: http://www.wto.org/english/news_e/news11_e/dsb_17jun11_e.htm
[4] Джерело: http://www.wto.org/english/news_e/news11_e/dsb_17jun11_e.htm
[5] Джерело: http://www.wto.org/english/news_e/news11_e/371abr_e.htm
[6] Джерело: http://www.gp.gov.ua/news.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=94047
Якщо ви хочете регулярно отримувати інформацію про нові випуски електронною поштою, просимо надіслати повідомлення з позначкою «ОТРИМУВАТИ НОВИНИ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ» на адресу [email protected]