Інформацію про види та порядок отримання відпусток оновлено 1 жовтня 2024 року.
Види відпусток під час воєнного стану
Під час воєнного стану військовослужбовцям, крім тих, які проходять базову військову службу, можуть надаватись такі види відпусток:
- частина щорічної основної відпустки;
- відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
- відпустка військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною;
- відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);
- відпустка за знищену ворожу техніку;
- відпустка звільненим з полону.
Щорічна основна відпустка
Щорічна основна відпустка надається протягом календарного року частинами. Основна безперервна частина відпустки має становити не менше 15 календарних днів. Обовʼязковою умовою надання відпустки є одночасна відсутність не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Тривалість відпустки: не більше 30 календарних днів. Час, необхідний для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, до тривалості відпустки не враховується та не може перевищувати 2 доби в один кінець.
Грошове забезпечення: зберігається на період відпустки (крім додаткової винагороди (бойових)).
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини. За результатами розгляду рапорт передають на візування (якщо прийнято рішення про надання відпустки) або залишити без реалізації (якщо прийнято рішення про відмову у наданні відпустки).
Відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин
Відпустка за сімейними обставинами надається на розсуд командира. Законодавство не містить переліку сімейних обставин та інших поважних причин, за яких цей вид відпустки надається в умовах воєнного стану. У звʼязку з цим, рекомендуємо орієнтуватись на умови, за яких така відпустка надається у мирний час:
- укладення військовослужбовцем шлюбу;
- тяжкий стан здоров'я або смерть рідних по крові або по шлюбу: дружини (чоловіка), батька (матері), вітчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рідного брата (рідної сестри) військовослужбовця, батька (матері) подружжя або особи, на вихованні якої перебував військовослужбовець, інших рідних;
- пожежа або інше стихійне лихо, яке спіткало сім'ю військовослужбовця або осіб, перелічених вище;
- інші виняткові випадки, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна.
Щоб отримати відпустку потрібно надати документи, які підтверджують виникнення обставини, у зв’язку з якою військовослужбовець бере відпустку.
Кількість відпусток за сімейними обставинами законом не обмежується, а тому військовослужбовець може просити відпустки стільки разів, скільки виникає потреба.
Тривалість відпустки: не може перевищувати 10 календарних днів. Час, необхідний для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, до тривалості відпустки не враховується та не може перевищувати 2 доби в один кінець.
Грошове забезпечення: зберігається на період відпустки (крім додаткової винагороди (бойових)).
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 48 годин з часу передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини. За результатами розгляду рапорт передають на візування (якщо прийнято рішення про надання відпустки) або залишити без реалізації (якщо прийнято рішення про відмову у наданні відпустки).
Відпустка військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами
Оплачувана відпустка військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами надається на підставі постанови госпітальної або гарнізонної ВЛК з дня виникнення у них права на відпустку.
Постанова ВЛК про потребу у відпустці у зв'язку з вагітністю оформляється довідкою про вагітність, яка затвердженню штатною ВЛК не підлягає і видається на руки військовослужбовцю-жінці або висилається командиру військової частини, де вона проходить службу.
Тривалість відпустки: до пологів – 70 календарних днів; після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Грошове забезпечення: виплачується допомога, що наразі відповідає розміру грошового забезпечення.
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
Відпустка для догляду за дитиною
Відпустка для догляду за дитиною надається військовослужбовцю-жінці після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а якщо обоє батьків є військовослужбовцями – одному з них за їх рішенням.
Тривалість відпустки: до досягнення дитиною 3-річного віку. Якщо дитина потребує домашнього догляду – то тривалістю, визначеною в медичному висновку (але не більш як до досягнення нею 6-річного віку).
Грошове забезпечення: не зберігається на період відпустки.
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
Відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) за висновком ВЛК
Тривалість відпустки: тривалість відпустки визначається характером захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва). Відпустка надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
Загальний час безперервного перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) не може перевищувати 12 місяців поспіль.
Після закінчення зазначеного вище строку безперервного перебування на лікуванні у закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовець підлягає огляду ВЛК для вирішення питання про придатність його до військової служби.
Грошове забезпечення: зберігається та виплачується за період звільнення від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва)), але не більше чотирьох місяців із дня вибуття з військової частини (крім випадків, передбачених чинним законодавством України, більш тривалих строків перебування на лікуванні). Додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн виплачується у разі підтвердженого висновком ВЛК тяжкого поранення.
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно спершу звернутися до ВЛК для медичного огляду і визначення потреби у відпустці за станом здоров'я, що має бути зазначено у довідці ВЛК. Після цього скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
Важливо: по прибутті до місця проведення відпустки військовослужбовець повинен не пізніш як наступного дня стати на облік у відповідному органі управління Служби правопорядку в гарнізоні або в найближчому ТЦК, за день перед вибуттям до місця служби – знятися з обліку.
Якщо місце перебування військовослужбовця віддалене від військової комендатури або ТЦК на відстань понад 30 км, військовослужбовець може стати на облік та знятися з обліку в органі місцевого самоврядування.
Відпустка за знищену ворожу техніку
Відпустка надається військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони під час дії особливого періоду, заходах з відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. Обовʼязковою умовою надання відпустки є одночасна відсутність не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
Право на відпустку також мають безпосередні та прямі командири до рівня роти (ротно-тактичної групи) військовослужбовців, які знищили ворожу техніку (тривалістю один календарний день).
За рішенням командира військової частини (начальника підрозділу, органу, закладу чи установи СБУ) відпустка також може надаватись іншим військовослужбовцям (не більше трьох осіб), які брали безпосередню участь у виявленні або знищенні ворожої техніки.
Тривалість відпустки: не може перевищувати 15 календарних днів на рік. Конкретна тривалість відпустки залежить від виду знищеної ворожої техніки:
- військовий корабель – п’ять календарних днів;
- військовий літак – п’ять календарних днів;
- зенітно-ракетний комплекс – чотири календарних дні;
- самохідна артилерійська установка або реактивна система залпового вогню – три календарних дні;
- військовий вертоліт – чотири календарних дні;
- танк – три календарних дні;
- бойова машина десанту, бронетранспортер, командно-штабна машина, бойова машина піхоти, артилерійська система – три календарних дні;
- інші бронеавтомобілі або вантажні автомобілі – два календарних дні;
- радіолокаційні системи засобів протиповітряної оборони – чотири календарних дні;
- засіб контрбатарейної боротьби – два календарних дні;
- засіб радіоелектронної боротьби – два календарних дні;
- легкі безпілотні літальні апарати малої дальності (радіус застосування до 70 кілометрів, злітна вага 20-50 кілограмів) – один календарний день;
- середні безпілотні літальні апарати середньої дальності (радіус застосування від 70 до 300 кілометрів, злітна вага 150-500 кілограмів) – два календарних дні;
- важкі безпілотні літальні апарати великої дальності (радіус застосування від 300 до 1500 кілометрів, злітна вага більше 500 кілограмів) – три календарних дні;
- крилата або балістична ракета – три календарних дні;
- комплекс дальнього візуального спостереження – чотири календарних дні;
- засоби радіоелектронної розвідки – два календарних дні.
Невикористані у поточному календарному році дні відпустки на наступний календарний рік не переносяться. Час, необхідний для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, до тривалості відпустки не враховується та не може перевищувати 2 доби в один кінець.
Грошове забезпечення: зберігається на період відпустки.
Підстави для отримання: відпустка надається за місцем проходження військовослужбовцем служби на підставі наказів керівника органу військового управління (начальника підрозділу, органу, закладу чи установи СБУ) та командира військової частини із зазначенням підстав її надання та тривалості відпустки, а командирам військових частин (начальникам підрозділів, органів, закладів чи установ СБУ) – на підставі наказу вищого командира (начальника, керівника).
Підставою для видання наказу про надання відпустки є рішення про визнання ворожої техніки такою, що знищена, що оформляється розпорядчим документом (наказом) керівника органу військового управління (начальника підрозділу, органу, закладу чи установи СБУ), в складі якого підрозділ виконує завдання згідно з бойовим наказом (розпорядженням).
Рішення про визнання ворожої техніки такою, що знищена, приймається на підставі обов’язкового підтвердження даними відеофіксації, технічних засобів розвідки (спостереження), відеозапису відображення повітряної обстановки бойових машин протиповітряної оборони під час бойової роботи та додатково одним із таких способів: (1) журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки) або (2) рапортом (донесенням) командира підрозділу, групи (військової частини) за підпорядкованістю, що виконував (виконувала) завдання, в якому детально зазначаються обставини, місце (координати), дата, час, спосіб знищення, тип знищеної техніки, або (3) донесенням (доповіддю, рапортом) командирів суміжних (розвідувальних) підрозділів, які за результатами візуального спостереження підтверджують знищення техніки.
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини.
Відпустка звільненим з полону
Військовослужбовцям після їх звільнення з полону за їх бажанням надається додаткова відпустка. Відкликання з додаткової відпустки після звільнення військовослужбовця з полону допускається виключно за його згодою. Військовослужбовцям, які висловили бажання звільнитися з військової служби після звільнення з полону, відпустка не надається.
Тривалість відпустки: 90 календарних днів без поділу на частини.
Грошове забезпечення: зберігається на період відпустки.
Процедура отримання: для отримання відпустки необхідно скласти рапорт та передати його на підпис безпосередньому командиру (начальнику). Безпосередній командир (начальник), який його приймає, має поставити резолюцію та розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Підписаний безпосереднім командиром (начальником) рапорт передається на розгляд командиру військової частини. За результатами розгляду рапорт передають на візування (якщо прийнято рішення про надання відпустки) або залишити без реалізації (якщо прийнято рішення про відмову у наданні відпустки).
Зверніть увагу:
- При поданні рапорту командир, який його приймає, має поставити резолюцію, яка виглядає наступним чином:
- ПОГОДЖЕНО / НЕ ПОГОДЖЕНО (зазначається правова підстава та обґрунтування);
- посада безпосереднього командира (начальника);
- військове звання, підпис, прізвище та імʼя.
- Командир має розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження, за винятком рапортів на відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин, які розглядаються протягом 48 годин з часу передачі рапорту на погодження. Навіть якщо безпосередній командир не погодив рапорт, це не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання. Якщо командир в принципі відмовляється розглядати рапорт, його потрібно одразу направити вищестоящому командирові. У разі порушення термінів розгляду рапорту, ви можете подати скаргу на гарячу лінію Міноборони (1512), до оперативного командування вашого роду військ / Генштабу, або ж в крайньому випадку – звернутись до адміністративного суду з позовом про оскарження бездіяльності командування.
- До рапорту рекомендується докладати документи в нотаріальних копіях. Командування може відмовитись розглядати звичайні ксерокопії з посиланням на те, що не може переконатись у їх достовірності. Також за потреби слід бути готовим пред’явити оригінали документів.
- Нещодавно запроваджено можливість подачі рапортів в електронній формі через застосунок "АРМІЯ+". Наразі в застосунку доступні 11 видів рапортів, згрупованих у чотири типи: "На відпустку", "На допомогу", "Направлення" та "Видача направлення". Детальніше про особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі можна дізнатись за посиланням (див. розділ IV).
Нормативні акти:
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008.
Закон України "Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України", Додаток №2.
Порядок надання військовослужбовцям додаткової відпустки за знищену ворожу техніку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2024 р. № 585.
Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затверджений наказом Міноборони №531 від 06.08.2024.