Хто має право на отримання одноразової допомоги?
Члени сім’ї волонтера, який загинув, та утриманці.
До членів сім’ї відносяться член подружжя (чоловік або жінка), батьки, діти. Утриманцями є неповнолітні або непрацездатні особи, які не були членами сім'ї волонтера, але не менш як 5 років отримували від нього матеріальну допомогу, що була для них єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Розмір одноразової допомоги
Фіксована сума розміром 1 342 000 гривень, яка розподіляються у рівних частинах між членами сім’ї та утриманцями волонтера. Якщо будь-хто відмовляється від отримання допомоги, остання розподіляється у рівних частинах між іншими особами, які мають право на її отримання. Така відмова має бути нотаріально засвідчена і подана разом з заявою на отримання допомоги.
Обов’язкові умови надання одноразової допомоги
Компенсація оплачується, якщо волонтер надавав допомогу, пов’язану з обороною України або захистом населення у зв’язку з військовою агресією рф або іншої країни, у тому числі у місці бойових дій та збройних конфліктів.
Приклади волонтерської допомоги:
- допомога населенню, яке постраждало внаслідок збройних конфліктів або окупації територій;
- допомога особам чи сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок терористичних актів, збройних конфліктів або окупації територій;
- допомога ЗСУ, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам чи органам державної влади;
- подолання наслідків збройної агресії рф або інших країн проти України, в тому числі заходи для післявоєнного відновлення і розвитку України.
Не є волонтерською допомогою здійснення вказаних дій в обмін на плату від осіб, які її отримували. Також не є волонтерською допомогою безоплатне виконання робіт або надання послуг на основі сімейних, дружніх чи сусідських відносин.
Компенсація виплачується лише у разі, якщо волонтер загинув під час надання волонтерської допомоги.
Процедура отримання
- Зверніться до Мінветеранів або найближчого ЦНАП із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. До заяви потрібно докласти:
- оригінал заяви кожного повнолітнього члена сім’ї, що має право на отримання допомоги;
- копію свідоцтва про смерть волонтера;
- копії сторінок паспорта заявника (заявників) з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;
- довідку судово-медичної експертизи про причини смерті волонтера;
- копію свідоцтва про народження дитини (для компенсації дитині);
- копію свідоцтва про народження волонтера (для виплати компенсації батькам волонтера);
- копія документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків кожного заявника, а якщо серед них є дитина, - одного з батьків або опікунів чи піклувальників;
- рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення опіки чи піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дитиною загиблого волонтера).
- До заяви також можуть додаватися:
- свідчення про надання волонтерської допомоги від керівника одного з підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, органів державної влади;
- будь-які документи, які підтверджують факт надання волонтерської допомоги.
- Рішення про виплату приймає міжвідомча комісія при Мінветеранів. Протягом 30 днів після отримання заяви міжвідомча комісія ухвалює рішення про призначення допомоги або відмовляє. Міжвідомча комісія може звернутись до заявників для отримання уточнень або додаткових пояснень. Відмову комісії можна оскаржити в суді.
- Компенсація здійснюється органами соціального захисту населення за місцем проживання заявників. Перед здійсненням оплати, органи соціального захисту повідомляють заявників про необхідність звернення за отриманням компенсації та надання банківських реквізитів для отримання платежів.
Нормативні акти:
Закон України «Про волонтерську діяльність»;
Постанова КМУ №604 від 19.08.2015.