Які підстави для переміщення до іншої в/ч?


Інформацію про підстави для переміщення до іншої в/ч оновлено 1 жовтня 2024 р.

Підстави для переміщення до іншої в/ч?

  1. За станом здоров’я:
  • у разі хвороби вашої або члена сім’ї, якщо така хвороба за висновком ВЛК перешкоджає вам у проходженні служби в певній місцевості чи проживанні в ній члена сім’ї (це можуть бути: дружина (чоловік) військовослужбовця, діти до 18 років, а також повнолітні діти (учні і студенти денної форми навчання навчальних закладів, які перебувають на утриманні військовослужбовця; діти - інваліди I-II груп), непрацездатні батьки військовослужбовця та його дружини (чоловіка), брати, сестри військовослужбовця і його дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні);
  • якщо вам потрібно доглядати за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували вас з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та при цьому мешкають окремо від вашої сім’ї.
     
  1. За сімейними та іншими поважними обставинами:
  • якщо ви неодружений(а) і самостійно виховуєте дитину або кількох дітей, що з вами проживають, без батька (матері);
  • якщо ви неодружений(а) і утримуєте повнолітню дитину віком до 23 років, якщо вона є інвалідом І-II групи або продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги;
  • якщо у вас є 3 і більше дітей;
  • якщо ваша дружина (чоловік), яка проходить військову службу за контрактом, переміщується на нове місце служби.

Куди можна переміщуватися?

Переміщуватися можна до іншого з’єднання, в/ч, оперативного командування як в межах підпорядкування ЗСУ, так і до структурних підрозділів у підпорядкуванні Генштабу та Міноборони.

Які документи потрібно зібрати?

  1. За станом здоров’я військовослужбовця або члена його сім’ї:
  • постанова (висновок) ВЛК;
  • документи, що підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді за хворим родичем (висновок лікарсько-консультативної комісії медичного закладу за місцем проживання хворого).
  1. За сімейними та іншими поважними обставинами (залежно від обставин, які треба підтвердити):
  • копії свідоцтва про народження дітей, їх паспортів (якщо є);
  • копії свідоцтва про шлюб / розірвання шлюбу;
  • копії посвідчення особи з інвалідністю;
  • довідка з місця навчання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги;
  • документи, що підтверджують наявність житла (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності тощо);
  • документи, що підтверджують розмір доходів (довідка з місця роботи, довідка з ДПС тощо).

Яка процедура переміщення?

  1. Підготуйте рапорт про переміщення згідно із зразком та докладіть до нього нотаріальні копії зібраних документів.
  2. Подайте рапорт "по команді", тобто вашому прямому командиру.
  3. Залежно від підстав, командири мають різні варіанти реагування:
  • якщо підставою переміщення є стан здоров’я ваш або членів сім’ї, перед ініціюванням питання про переміщення необхідно звернутися до командира за направленням про проходження медичного огляду ВЛК. За результатами огляду ВЛК надає постанову з висновком про неможливість вам проходити службу в певній місцевості чи проживати в ній члену сім’ї;
  • якщо підставою переміщення є сімейні обставини, командири з’єднань або вищі посадові особи надсилають запит до обласного ТЦК за місцем проживання членів сім’ї для вивчення сімейного стану та визначення доцільності переміщення. Обстеження сімейного стану проводиться керівником ТЦК, затверджується керівником обласного ТЦК і в 30-денний строк направляється до командира, який направляв запит.

  1. Командир вашої в/ч готує подання, додає до нього копію вашого рапорта з додатками і надсилає його старшому командиру за підпорядкованістю.
  2. Старший командир видає наказ про переміщення вас до іншої в/ч.

Зверніть увагу:

  1. Перед поданням рапорта зверніться безпосередньо до командира в/ч, до якої ви хочете перейти для продовження військової служби, і попросіть його підготувати відношення (зразок додається). Це документ, яким командир одночасно надає згоду на прийняття вас у свою в/ч на конкретну посаду і клопоче перед вищим командуванням про ваше переміщення.
  2. При поданні рапорту командир, який його приймає, має поставити резолюцію, яка виглядає наступним чином:

  • ПОГОДЖЕНО / НЕ ПОГОДЖЕНО (зазначається правова підстава та обґрунтування);
  • посада безпосереднього командира (начальника);
  • військове звання, підпис, прізвище та імʼя.

  1. Командир має розглянути рапорт у строк не більше 14 днів з дня передачі рапорту на погодження. Навіть якщо безпосередній командир не погодив рапорт, це не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання. Якщо командир в принципі відмовляється розглядати рапорт, його потрібно одразу направити вищестоящому командирові. У разі порушення термінів розгляду рапорту, ви можете подати скаргу на гарячу лінію Міноборони (1512), до оперативного командування вашого роду військ / Генштабу, або ж в крайньому випадку – звернутись до адміністративного суду з позовом про оскарження бездіяльності командування.
  2. До рапорту рекомендується докладати документи в нотаріальних копіях. Командування може відмовитись розглядати звичайні ксерокопії з посиланням на те, що не може переконатись у їх достовірності. Також за потреби слід бути готовим пред’явити оригінали документів.
  3. Нещодавно запроваджено можливість подачі рапортів в електронній формі через застосунок "АРМІЯ+". Наразі в застосунку доступні 11 видів рапортів, згрупованих у чотири типи: "На відпустку", "На допомогу", "Направлення" та "Видача направлення". Детальніше про особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі можна дізнатись за посиланням (див. розділ IV).

Нормативні акти:

Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, пп. 110-114 (затв. Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008);
Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, п. 4.15 р. IV (затв. Наказом Міністра оборони України № 170 від 10.04.2009);
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, гл. 7 р. ІІ (затв. Наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008).
Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затверджений наказом Міноборони №531 від 06.08.2024.