Отримання статусу учасника бойових дій у 2024 році

Інформацію про отримання статусу УБД оновлено 11 липня 2024 р.

Ви маєте право на отримання статусу УБД, якщо:

 1. Ви є військовослужбовцем (резервістом, військовозобов’язаним, добровольцем Сил ТрО) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцем військових прокуратур, особою рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особою рядового, начальницького складу, військовослужбовцем МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітником судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
 2. Ви захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України.
 3. Ви виконували особисто або у складі частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойові (службові) завдання, розвідувальні заходи, зокрема, отримали поранення, контузії, каліцтва.

! Кількість днів, протягом яких ви виконували бойові завдання, не має значення.

АБО

 1. Ви є особою, яка з 24 лютого по 25 березня 2022 р. відповідно до Закону України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” або у складі добровольчих формувань у взаємодії із ЗСУ, МВС, Держприкордонслужбою, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України.
 2. Ви перебували безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених вище заходів.

Які документи необхідно подати?

 1. Копія паспорту.
 2. Копія ідентифікаційного коду.
 3. Заява про отримання статусу УБД.
 4. Згода на обробку персональних даних.
 5. Два кольорових фото розміром 3×4 см на матовому папері (зображення обличчя має займати 65-70% фото).
 6. Довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України за формою, встановленою в Додатку №6 Постанови КМУ №413.

Також за бажанням можна докласти інші документи, які містять докази та підтверджують виконання особисто або у складі в/ч (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань: витяги бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів розслідувань щодо поранень.

Як отримати Довідку про безпосередню участь у заходах?

Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України видається командиром (начальником) в/ч (органу, підрозділу) ЗСУ, МВС, НПУ, НГУ, Держприкордонслужби, СБУ та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів.

Довідка видається кожному військовослужбовцю індивідуально на підставі рапорту з проханням видати таку довідку.

У разі відсутності такої Довідки стосовно добровольців, які брали участь у здійснення відповідних заходів у період з 24 лютого по 25 березня 2022 р., можна надати:

 • свідчення (заяву) не менше 3 свідків (одним з яких є командир підрозділу, в зоні відповідальності якого перебувала особа або добровольче формування, у складі якого особа брала участь у здійсненні відповідних заходів) про період безпосередньої участі в здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
   
 • свідчення (заяву) не менше 2 свідків, які брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, про період безпосередньої участі осіб, а також медичні документи, що підтверджують отримання особою поранення, контузії, каліцтва під час участі у здійсненні цих заходів (для осіб, які отримали поранення, контузію, каліцтво, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю, самокалічення)).

! Свідчення (заяви) свідків беруться до уваги за таких умов: підписи цих осіб засвідчені нотаріально, свідкам встановлено статус УБД та/або статус особи з інвалідністю внаслідок війни, свідки мають документальне підтвердження своєї участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією росії проти України, за період, за який вони свідчать.

Хто ухвалює рішення про надання статусу УБД?

Щодо військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії та інших військових формувань – комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утворена в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС.

Щодо добровольців – міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утворена в Мінветеранів.

Який порядок отримання статусу УБД?

Існує декілька варіантів подання документів на отримання статусу УБД:

Через командира вашої в/ч

 1. Командир подає на розгляд відповідної комісії документи згідно з переліком.
 2. Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій після отримання клопотання командира з документами зобов’язана:
 • зареєструвати їх у спеціальній книзі обліку;
 • у місячний строк з дня отримання розглянути клопотання та довести прийняте комісією рішення до вашого командира;
 • передати посвідчення УБД до вашої в/ч.

Командир організовує видачу отриманих посвідчень УБД особисто вам, про що інформує комісію.

Особисто військовослужбовцем (або особою, звільненою з військової служби) в паперовій чи електронній формі

Ви можете самостійно подати заяву в паперовій або електронній формі до комісії. У заяві потрібно вказати необхідну інформацію для надання статусу УБД та додати копії документів, засвідчених вашим підписом. Заяву можна подати в один із таких способів:

 1. В електронній формі через e-mail з накладенням електронного підпису. Підписати заяву і додатки електронним ключем можна через Дія.Підпис або іншим ключем на сайтах https://diia.gov.ua/services/pidpisannya-dokumentiv, https://czo.gov.ua/sign/ Підписаний пакет документів направляється на пошту [email protected]
 2. У паперовій формі поштовим відділенням на адресу комісії за підпорядкуванням в/ч (при Міноборони, МВС, Нацгвардії тощо).

Через уповноваженого представника в паперовій або електронній формі

Подати заяву в паперовій або електронній формі до комісії також може ваш представник. У заяві потрібно вказати необхідну інформацію для надання статусу УБД та додати копії документів, засвідчених підписом представника. Також додатково потрібно докласти вашу згоду на збір та обробку персональних даних і довіреність на імʼя представника, посвідчену нотаріусом або командиром в/ч.

Заяву можна подати в один із таких способів:

 • в електронній формі через e-mail з накладенням електронного підпису. Підписати заяву і додатки електронним ключем можна через Дія.Підпис або іншим ключем на сайтах https://diia.gov.ua/services/pidpisannya-dokumentiv, https://czo.gov.ua/sign/ Підписаний пакет документів направляється на пошту [email protected]
 • у паперовій формі поштовим відділенням на адресу комісії за підпорядкуванням в/ч (при Міноборони, МВС, Нацгвардії тощо).

Для звільнених з військової служби - через ТЦК за місцем реєстрації (перебування на військовому обліку)

 1. Звільнений з військової служби військовослужбовець подає до ТЦК за місцем реєстрації (перебування на військовому обліку) заяву та пакет документів.
 2. Підрозділи соціального забезпечення ТЦК після отримання заяви з документами:

 • реєструють їх в спеціальній книзі обліку;
 • перевіряють, чи містять документи достатні докази та підтверджуючі факти виконання особисто заявником або у складі в/ч бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів та їх відповідність вимогам нормативно-правових актів (керівним документам);
 • за потреби роблять запити до в/ч або архівних установ:
 • ​після оформлення направляють їх на розгляд відповідної комісії.
 1. Комісія після отримання рапорту (заяви) з документами зобов’язана:
 • зареєструвати їх в спеціальній книзі обліку;
 • у місячний строк з дня отримання розглянути документи та довести прийняте комісією рішення до вас через ТЦК.
 1.  Підрозділи соціального забезпечення ТЦК після отримання рішення комісії видають вам особисто посвідчення УБД, про що інформують комісію.

Відмова у наданні статусу УБД

Якщо комісія відмовила у наданні статусу УБД, ви можете оскаржити її в судовому порядку.

У разі встановлення судом факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, що надає право на визнання її УБД, таке рішення суду є підставою для визнання особи УБД. Рішення стосовно визнання особи УБД на підставі рішення суду приймається комісією протягом 30 робочих днів з дати отримання заяви особи із документами, на підставі яких судом було прийнято таке рішення.

Нормативні акти:

Постанова Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.
Постанова Кабінету Міністрів України від 07.07.2023 №685.
Наказ Міністерства оборони України від 10.11.2022 №369.